42 - den vele der provinciale landdagen eigen afgevaardigden naar Shanghai, om te beraadslagen over de vorming van een rijks- parlement. Op deze wijze vormt zich onder de ontwikkelde klassen der bevolking eene krachtige, openbare meening in voor- uitstrevenden zin, waarmede de Regeering, zij 't ook met te genzin, rekening moet houden. De verkiezingen van leden van het Heerenhuis hebben volgens de vastgestelde regeling in 1909 plaats gehad. Echter is nog niets bekend geworden omtrent de leden, die door de Kroon benoemd moeten worden. Eene uiterst gewichtige aangelegenheid, de regeling van de rijksfinanciën, kon in het jaar .1909 nog niet tot een bevredi gend einde gebracht worden. Het Ministerie van Financiën had inspecteurs naar de provinciën gezonden, om nauwkeurige op gaven omtrent inkomsten en uitgaven te verkrijgen. Om de kans op omkooping te vermijden, werden dezen ambtenaren zeer hooge toelagen verzekerd. Zij zouden hunne verslagen reeds in gediend hebben, doch men kan gerust aannemen, dat de tijd veel te kort geweest is, om die verslagen met de noodige nauw gezetheid samen te stellen, zoodat ook nu de Rijksregeering te Peking nog niet nauwkeurig weet, wat zij van de provinciën te ontvangen heeft. Van nieuwe bepalingen betreffende de examens, de aanstelling en de tractementen der ambtenaren, welke in 1909 verwacht werden, is nog niets gekomen; trouwens deze bepalingen hangen ten nauwste samen met de financieele reorganisatie en deze zal nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. Een andere maatregel, nl. het organiseeren van plaatselijk zelfbestuur, is, ten gevolge van geldgebrek, niet dan zeer on volledig uitgevoerd. De volkstelling, welke voor het vestigen van plaatselijk zelfbestuur noodzakelijk was, heeft niet naar behooren plaats gehad. In Kwangsi gaf zij aanleiding tot ernsti ge ongeregeldheden, omdat het volk achter de volkstelling nieuwe belastingen vreesde. De conservatieve gezindheid der Regeering openbaarde zich o.m., toen zij voor de invoering van een nieuw strafwetboek stond. Oorsponkelijk scheen men van plan te zijn een modern, naar westersch model samengesteld, strafwetboek in te voeren,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 568