43 doch de behoudende partij behaalde ook hier weer de overhand: van het toepassen van westersche moderne beginselen in het straf recht werd afgezien en daarmede de afschaffing van e consulaire rechtspraak voor buitenlanders voor langen tijd uitgesteld. Ook op het gebied van het volksonderwijs toonde de Regee ring haar afkeer van nieuwere begrippen. De militaire hervormingen schijnen in den loop van 1909 tot stilstand gekomen te zijn. Er is niets vernomen van de oprich. ting van nieuwe divisiën in de provinciën. Wel zijn hier en daar pogingen gedaan om een nieuw regiment te vormen, zon der dat er echter veel van terecht kwam. Teekenend is het feit, dat de Gouverneur van de steeds onrustige provincie Kwangsi van uit Peking met den meesten nadruk aangewezen worden moest, een geheel regiment moderne troepen op te richten. Wanneer China zoo voortgaat, zal het zelfs in de eerste vijftig jaren zijne 36 divisiën nog niet bijeen hebben. Ook is men algemeen van meening, dat de vroeger opgerichte divisiën zich niet meer bevinden in den goeden staat, waarin Yuan-Shi-Kai ze gebracht had. De benoeming van Prins Tjai-Tao, een broeder van den Prins-Regent en van Prins Yu-Lang tot Chef en Souschef van den Generalen Staf, heeft veel kwaad bloed gezet. Beide jonge Mandsjoe's hebben nooit eenige studie van militaire aan gelegenheden gemaakt en zijn desniettegenstaande tot de ver- antwoordeliikste betrekkingen in het Leger benoemd. Yan groot belang voor de militaire toestanden is de memorie door den onderkoning van Chili Tuan-Fang bij de Regeering te Peking ingediend in de laatste helft van 1909, in welke memorie hij wijst op de talrijke misstanden in het Chineesche krijgswezen. Hij spreekt openlijk de vrees uit, dat in oorlogstijd de thans beschikbare divisiën en brigades geen practische waarde zullen blijken te bezitten. In zijne memorie dringt Tuan-Fang op het volgende aan 1. Leger en vloot moeten in nauw verband tot elkander staan, maar ook moeten het toekomstige Ministerie van Marine en de handels-autoriteiten in de groote havens steeds met elkan der voeling onderhouden. 2. Het plan van het Ministerie van Oorlog om 36 divisiën op te richten en te oefenen, moet binnen den gestelden termijn

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 569