45 In Juli 1909 werden van de lste divisie 1 ying Infanterie en 1 ying Cavalerie overgenomen; vooits werden uit Mandsjoerije 8000 geweren, 2000 karabijnen, 2 millioen patronen, 8 Krupp- snelvuurbatterijen ontboden, 200 paarden aangekocht en uni formen voor 3000, schoenen voor 2000 man aangeschaft. Door lichtingen uit de oude Baniertroepen in de provinciën zal de l8te divisie zoo spoedig mogelijk op de mormale sterkte gebracht worden. De kazernes worden in de onmiddellijke nabijheid der Keizer lijke paleizen te Peking gebouwd. De haast, waarmede de gardedivisie geformeerd wordt ten koste van de overige divisiën, terwijl de geheele afwerking van het militaire hervormingsprogramma van 1907 niet dan met groote langzaamheid geschiedt, is teekenend voor de verhouding tusschen de kroon, die zich geheel in de armen der behoudende Mandsjoe's geworpen heeft en de invloedrijke vooruitstrevende elementen onder het eigenlijke Chineesche volk. In 1909 heeft men over het algemeen de Zeemacht meer aan dacht dan de Landmacht geschonken. Admiraal Sa-Chen-Ping had een plan tot reorganisatie der Zeemacht uitgewerkt, waar mede de Prins-Regent zich vereenigen kon. Echter is de be noeming van een zijner andere broeders, Prins Tsai-Hsun, tot chef van de marinesectie van het Ministerie van Oorlog, al even verkeerd als de zooeven vermelde benoeming van den Chef en den Souschef van den Generalen Staf; hij is volkomen onbe kend met alles, wat de Zeemacht betreft. Hij heeft in gezelschap van den Admiraal Sa-Chen-Ping alle voorhanden oorlogsvaar tuigen en ook een aantal kustplaatsen bezocht, om de plaats voor eene oorlogshaven vast te stellen. Eenigen tijd later hebben beiden zich op reisbegeven tot het bestu- deeren van de maritieme inrichtingen der groote zeemogendheden. Voor den Admiraal Sa-Chen-Ping zal deze reis zonder twijfel zeer nuttig zijn, Prins Tsai-Hsun zal er evenwel niet veel aan hebben, daar hij volstrekt niet op de hoogte is. Velen verzetten zich tegen eene nieuwe Zeemacht en zij voor spellen haar hetzelfde lot als de vroegere vloot in den oorlog tegen Japan wedervoer. Maar voorloopig is de nieuwe vloot er nog niet en zoo lang de financiën niet op gezonden grondslag

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 571