45 de rivier versperd was, hetgeen hier nader bevestigd werd; de versperringen zouden door kleine werkjes beschermd worden, welke echter vermoedelijk niet bezet zouden zijn. Doorstoomende werd die versperring (bij Tandjong Doerian Sabatang) om ruim 12 uur bereikt, doch het bleek, dat deze nog te passeeren was. Ze was van boomstammen van 1.5 tot 2 d. M. dikte vervaardigd. In den namiddag werd Lidoeng bereikt en hier overnacht, daar het vaarwater niet toeliet met den „Tamiang" verder door te stoomen. Den volgenden morgen gingen 11 matrozen op den Sin Hong Bie over en werd met dit vaartuig de tocht vervolgd (comman dant de Luit. ter Zee 2e kl. E. H. Staverman) Nauwelijks een half uur onder stoom, ontving de Sin Hong Bie geweervuur, dat, toen men doorstoomde, allengs in hevig heid toenam, en afgegeven werd uit een dertig- tot vijftigtal voorladers en enkele achterladers. Men achtte het nu geraden terug te keeren, hetgeen onder het vuur van den vijand, echter in bedwang gehouden door den Tamiang, die met zijn revolverkanonnen spoedig steun kon verleenen, moest geschieden. Wij hadden op den Sin Hong Bie één licht gewonde gekregen. De berichten omtrent de verliezen bij den vijand luidden eerst 4 a 5 dooden, later weer, dat hij geen verliezen zou ge leden hebben. Den 24 Mei bleef men verder te Lidoeng tot het doen van waarnemingen; van den vijand werd niets meer gemerkt, doch toen den volgenden morgen het anker gelicht en terug gevaren werd, vielen nog eenige schoten, hetgeen meer benedenstrooms en nabij de versperring ook nog plaats vond. Volgens Raden Taha, schoonzoon en opvolger, als hoofd in dit gedeelte van de Tambesi, van Pangeran Koesin, die te Mekka overleden was, zouden lieden uit Ladang Pandjang, Lidoeng en Soeroelangoen het verzet gepleegd hebben. Ook nu nog hand haafde de Resident zijne meening, dat de actie tegen Taha dooi de posten M. Tambesi en Djambi kon en moest worden uit gevoerd, wat intusschen in strijd was met de door het leger bestuur gegeven bevelen, en terwijl over deze quaestie met de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 57