46 Regeering gecorrespondeerd werd, werd Soeroelangoen (Rawas) door de Djambiërs aangevallen. Al spoedig zou tevens blijken, dat na de vijandelijkheden ondervonden bij Lidoeng ook onze nederzetting te Ma. Tambesi daarvan den terugslag zou onder vinden. Den len Juni schreef de Resident reeds, dat zich aan de Singkoetrivier, die gedeeltelijk de grens vormt tusschen de Rawas en het gebied van Djambi, een gewapende bende had verzameld, bestaande uit lieden afkomstig van Loeboeq Resam, Loeboeq Sepoeh, Sebakoel, Telok Rendah en Bangso aan de Batang Asei. Dat die bende daar met vijandelijke bedoelingen was, bleek uit het binnendringen van ons gebied, waar zij een paar barri cades had opgericht op den weg, die van Soeroelangoen kort te voren naar de Singkoet aan de Djambische grens was aangelegd. Daar dus de veiligheid van onze ambtenaren en van de be volking bedreigd werd, verzocht de Resident den gewestelijk militairen commandant daarheen een voldoend sterke troe penmacht te zenden. „Het licht voor de hand", schreef de Resident, „dat in de eei ste plaats de bende gedwongen zal moeten worden het Gouverne- mentsgebied te ontruimen, doch mijnerzijds bestaan er geen bezwa ren tegen het achtervolgen van den vijand op aangrenzend ter rein. Buitendien acht ik het alleszins wenschelijk, dat verken ningen in dat terrein zoover worden uitgestrekt, als in verband met den eventueel te bieden weerstand mogelijk zal blijken" enz. Den volgenden dag reeds moest de Resident melden, dat Soeroelangoen aangevallen was. De bende was den 31en Mei tegen het versterkte etablisse ment van den controleur aldaar opgetrokken, waarvan de con troleur 's middags om 2 uur. bericht ontving, waarop hij zijn pradjoerits, sterk 25 man, van 40 patronen voorzag en de bende langs den weg, die naar de Singkoet voert, tegemoet trok tot bij A(schets). De Djambiërs waren reeds tot B genaderd en openden spoe dig het vuur, dat met salvo's beantwoord werd. Een gedeelte der aanvallers maakte daarbij een omtrekkende beweging naar B I en bestookte de onzen uit de flank.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 58