47 De bende was gewapend met een 60 tal trompladers en en kele achterladers en naar schatting 100 man sterk. Nadat eenige salvo's waren afgegeven, werd de controleur door een schot hoven den rechtervoet zwaar gewond, waarna hij weggevoerd werd, de rivier af en door naar Palembang;de Inlandsche sergeant der pradjoerits sneuvelde, doch de onzen hielden, aangevuurd door den Pasirah van Soeroelangoen (In- landsch hoofd) stand, waarop de aanvallers spoedig het hazenpad kozen, hunne gesneuvelden 11 in getal achterlatende. Het gevecht, dat ongeveer een uur geduurd had, bezorgde ons behalve de reeds genoemde verliezen nog drie licht gewonden. Een paar dagen later viel de aanvoerder der bende, die met een schot in de knie was blijven liggen, ons nog in handen. Na het vertrek van den controleur Wolff bezette de Pasirah van Soeroelangoen met de aanwezige en later aangekomen hoofden en een driehonderdtal ge wapenden uit de verschillende doesoens het etablissement, waarin zich een kas van f 25.000. bevond, tot na aankomst der troepen. Naar aanleiding van de gevechten bij Lidoeng en Soeroelangoen (R) kwamen de volgende berichten binnen: Een der vorige Sultans zou den hoofden van de Boven-Tambesi opgedragen hebben aan de „Compagnie" het doordringen ook van uit de Rawas te beletten, waartoe drie brieven (piagëm, tiga poetjoek soerat) uitgegeven zouden zijn; een aan Datoe Tiga Soekoe, een aan Rio Depati van Lidoeng en een aan den Pembarab van Poelau Lintang. Op grond van deze piagems werd door den Rio Depati van Lidoeng het opstoomen van den „Tamiang" en den „Hon Seng Bie" belet en door het volk van Datoe Tiga Soekoe de grens met de Rawas aan de Singkoet bewaakthet eerste zou geschied zijn op aandringen van den djenang van den Sultan te Soe roelangoen (Tambesi). Op het bericht van den aanval op het etablissement te Soe roelangoen (R.) werd met het zenden van een compagnie, waartoe als gevolg van het verzoek van den Resident was besloten, haast gemaakt en reeds den 3den vertrok zij onder bevel van den kapitein der infanterie Van Delden van Palembang. Per hekwielers werd den 5den 's avonds Bingin Telok en

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 59