48 den 6den ten 2 uur n.m. Moeara Roepit bereikt, vanwaar om 6 uur n. m. afgemarcheerd werd, zoodat den 7den om 4 uur van. Soeroelangoen bereikt werd. De Resident en de gewestelijk militaire commandant waren mede gekomen om ter plaatse den toestand te kunnen beoor- deelen en de noodige maatregelen te kunnen treffen. Als een gevolg van bet feit, dat het lieden waren van de nederzettingen aan de Batang Asei, die den aanval op het etablissement hadden ondernomen, werd een oprukken naar dat stroomgebied in de eerste plaats in uitzicht gesteld met het plan van vestiging aldaar. Van Soeroelangoen tot de Singkoet was reeds een 5 M. breede doch niet verharde weg aangelegd, van af de Singkoet tot de Batang Asei liep door een zeer weinig bevolkte streek een voet pad, lang 23 K. M., dat ook tot een behoorlijke weg zou moeten worden verbreed, hetgeen tegen betaling door de bevolking van ons gebied en onder dekking van de compagnie te Soe roelangoen zou kunnen geschieden deze laatste daartoe aan de Singkoet te legeren. Voorts werd aangedrongen op het tot stand brengen van een telefoonverbinding van Tebing Tinggi naar Soeroelangoen, waar toe in December t. v. reeds voorstellen waren gedaan. Om aan de wenschen van den Resident te kunnen voldoen, stuitte de militaire commandant, evenals te Moeara Tambesi, op de bepalingen zijner instructie, waarom de Resident het vroeger den Gouverneur-Generaal reeds gedane verzoek alle beperkende bepalingen op te heffen en den Militairen Commandant de vrije beschikking over alle troepen in zijn gewest te verleenen—met klem herhaalde. Deze laatste deed intusschen voorstellen tot troepenver sterking en vroeg daarvoor 600 gewapende manschappen, als overcompleet bij het garnizoens-bataljon, aan, te verdeelen in drie mobiele colonnes, ieder 200 man sterk. Het plan van den militairen commandant was het materieel der sectie-bergartillerie, 7 cM. K., te Palembang aanwezig, en waarvoor personeel van Java gevraagd werd, naar Soeroelangoen over te brengen, daar een operatiebasis te vestigen, naargelang daartoe de behoefte zou blijken drie mobiele colonnes te vormen

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 60