55 „De bezetting bestaat uit 100 man met een 50 tal geweren gewapend". „Hun doel is de komst van de soldaten af te wachten en dan tegenstand te bieden." De ons goedgezinde Depati Amid van Tiga Doesoen gaf den spion nen schriftelijk het voor ons bestemde bericht mede, dat de bewo ners van Loeboek Resam het plan hadden naar de grens te trekken. Depati Amid waarschuwde den nieuwen weg van de Singkoet naar Soeroelangoen toch vooral niet onbewaakt te laten. Latere berichten meldden dat 400 Djambiërs uit de Batang Aseistreek de nederlaag bij Soeroelangoen (30 Mei) zouden komen uitwisschen en dat zij daarvoor reeds twee sedekahs (offer- of' feestmalen) hadden gegeven. Daarbij zouden zich de 100 man van Pondok Benteng aan sluiten. De marsch van Loeboek Resam zou den 23en beginnen, de bende was in drieën verdeeld; een deel zou rechtstreeks op de benting aantrekken, een ander langs het' oude Djambi-voetpad naar den pasar, het derde deel langs het voetpad van Soengei Baoeng, teneinde van de andere zijde de benting te bereiken. 30 Juni. 7 uur's avonds worden drie schoten op het etablis sement gelost. De uitgerukte patrouille vindt geen daders. Een door den Controleur uitgezonden Koeboe ziet de Djam biërs 's nachts ter hoogte van de Meroeng rivier, sterkte hoog stens 60 man. 2 Juli. 's Avonds vallen wederom een viertal schoten op het etablissement. 3 Juli. 12J uur 's nachts worden weder een vijftal schoten op het etablissement gelost. Naar aanleiding van het bericht, dat de Djambiërs 's nachts de benting van drie zijden zouden aanvallen en een hinderlaag zouden leggen wordt in de nabijheid een stelling ingenomen. 4 Juli. Berichten binnengekomen, dat de Djambiërs op den nieuwen weg naar de Singkoet, versperringen en versterkin gen zouden hebben aangebracht. Om zulks te onderzoeken rukt om 7 uur v. m. een de tachement van onderstaande sterkte uit.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 67