2 Rechts van den ingang is de oogenkliniek met een Officier van Gezondheid specialist. Deze afdeeling bestaat uit twee Reali teiten, één meer voor klinisch oogonderzoek en refractie-be paling, de andere voor de behandeling der verschillende oog ziekten. Ons trof de practische wijze van gezichtsscherpte- bepaling, waarbij de proefletters steeds electrisch verlicht worden, zoodat men ten allen tijde werkt met eene constant sterke lichtbron en onafhankelijk blijft van de wisselende intensiteit van het zonnelicht. Verder zien wij een gewijzigden astigmometer en een kijker van bepaalde constructie met schar- nierbeweging en prisma's, zoodanig dat de verschillende oog spieren daarmede tot meerdere actie geoefend kunnen worden. Eindelijk werd ons gedemonstreerd op welke wijze is na te gaan of de symmetrisch geplaatste oogspieren behoorlijk en even krachtig samenwerken. Het instrumentarium vol deed aan de hoogste eischen. Naast de oogenafdeeling bevindt zich de onderzoekingska mer voor den neus-, oor- en keelspecialiteit en grenzende aan deze de Röntgenkamerop practische wijze vereenigde deze installatie in zich de Rumkorffklos en eene inrichting voor „haute fréquence." Men demonstreerde ons de behandeling van eene trau matische vena-thrombose van het oog met „haute fréquence" met zeer goed resultaat, verder de behandeling van sclerosis aureum naar hetzelfde principe. Voor deze oog- en oorbehan deling heeft men bepaalde glazen polen geconstrueerdwaar door de electrische stroom geleid wordt, terwijl de linker hand de indifferente pool, bestaande uit een ballon omgeven door zeemleder, vasthoudt. Op dezelfde wijze zagen wij ook eene cathetervormige glazen pool voor haute fréquence-be- handeling der urethra, deze behandeling zoude eene passieve hyperaemie der bewerkte organen opwekken. Daarna bezagen wij de officiersafdeeling, eene betrekkelijk ruime zaal met meerdere kribben, doch zoodanig geplaatst dat door het dicht schuiven van vóór- en zijhang gordijnen onmiddellijk een afzonderlijk vertrek rondom die krib gevormd kan worden. Naast deze zaal waren verder nog kamers voor een en twee personen. Langs het geheele front der officiers-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 6