59 Batin V, aan wier hoofd een weggeloopen dwangarbeider Toean Boedjang zou staan, die voor onkwetsbaar en met bijzondere macht toegerust doorging. De gewestelijk militaire commandant achtte onder deze om standigheden het oprukken naar de Singkoet alleen dan wen- schelijk, als gelegenheid bestond tot vestiging aldaar en seinde om toezending van nog twee compagnieën met de noodige dwang arbeiders. Deze compagnieën embarkeerden den 12en Augustus te Sema- rang, zooals reeds vermeld werd, met het oog op de cholera, doch het schip had te voren 300 dwangarbeiders te Batavia aan boord genomen, waarvan op reis naar Palembang één overleed onder verdachte verschijnselen. De troepen kwamen den 14en te Palembang aan, waarheen ook de gewestelijk militaire commandant was teruggekeerd om het moeilijke transport naar Soeroelangoen te regelen, waar het commando der troepen aan den kapitein van den gen. staf Kisjes werd opgedragen. Hierna werd geseind ook de laatste compagnie te zenden, hetgeen op dezelfde wijze geschiedde d.w.z. de compagnie van uit Semarang, de dwangarbeiders van Batavia. Te Soeroelangoen werd intusscben door de troepen met ver schillende werkzaamheden doorgegaan, zooals het in orde brengen van logies voor de verwacht wordende troepen, het verpakken der voorraden in vrachten van 10, 20 en 40 K.G., magazijns- bouw, enz. Den 7en Augustus vielen s' morgens een viertal, 's avonds nog een 20 tal schoten op het bivak. Ten einde dergelijke beschietingen te voorkomen, werd op den heuvel ten N. van onze vestiging een blokhuis gebouwd voor 10 man onder een sergeant; de troep, die den bouw van dit blokhuis moest dekken, had een ontmoeting met eenige Djambiërs, die echter wisten te ontkomen. Overigens werd bepaald, dat voortaan eiken avond een hinder laag zou worden gelegdtoch werd den lOen nog een schot op het bivak gelost en verbrandden de Djambiërs een brug in den weg naar Soengei Baoeng. Den 12en Augustus werd een patrouille gemaakt, welke gele-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 71