68 den, was de colonne verplicht naar rechts in het bosch af te buigen, waar spoedig een voetpad werd gevonden en gevolgd, dat leidde naar de open plek genaamd „Pangkalan Bringin" gelegen op den linker oever van de Singkoet, benedenstrooms en in de nabijheid van de gesignaleerde versterkingen, op den weg naar Pondok Benteng, den terugtochtsweg van den vijand. Met de geheele colonne, uitgezonderd een peloton, werd de Singkoet overgetrokken; bedoeld peloton kreeg in opdracht om terug te keeren en den grooten trein naar Pangkalan Bringin te geleiden. De hoofdmacht volgde het van Pangkalan Bringin langs den linkeroever der Singkoet naar de vijandelijke stelling loopende pad (het pad Soeroelangoen-Rawas-Tiga Doesoen); de voor hoede kreeg om 1 uur 45 min. n. m. de vijandelijke stelling in 't zicht, waaruit onmiddellijk het vuur geopend werd, dat door ons werd beantwoord, Gedurende den marsch naar de stelling had de voorhoede een Djambiër neergeschoten. Bij de verkenning, die de colonne commandant nu verrichtte, bleken de door de spionnen verstrekte gegevens in hoofdzaken juist te zijn. Het linkerwerk kon niet worden waargenomen, tusschen de bedoelde werken en de Singkoet waren afdaken en loodsen gebouwd. Uit het op den weg gelegen werk werd vrij sterk vuur ontvangen en in verband daarmede de aanwezigheid van een '75 tal geweren w. o. 2 repeteergeweren geconstateerd. Ook uit het bedekte terrein ten Oosten van den weg vielen van tijd tot tijd schoten, vermoedelijk uit het linkerwerk; van den vijand werd evenwel niets gezien. Ook nu achtte de colonne commandant het raadzaam niet dan noodgedrongen tot de bestorming over te gaan en wenschte hij eerst te beproeven door bedreiging van den terugtochtsweg den vijand te dwingen de Sinkoetstellingen prijs te geven. Dooi den bouw en de afmetingen der versterkingen en de groote moeilijkheid deze te naderen als gevolg van de aangebrachte chicanes en de ligging te midden van omgekapt bosch, was het vermoeden gewettigd, dat de vermeestering zonder goede voorbereiding groote offers zoude gekost hebben, waardoor de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 75