67 De colonnecommandant (gewest, mil. comdt.) trok ze echter voorbij en marcheerde rechtstreeks op Loeboek Resam aan. Voordat dit bereikt werd, moest een sawah worden gepas seerd, aan welker overzijde de vijand zich had genesteld. Omgetrokken op de linker flank en aangevallen in het front week hij spoedig terug; toen de rivier bereikt werd, ontvingen we van de overzijde nog vrij veel vuur, dat echter met salvo's tot zwijgen kon worden gebracht. Gedurende dit vuur werd een klewangaanval gedaan door 7 fanatieken, die allen neergelegd konden worden. Om 3 uur hield het vuur op, wij hadden een gesneuveldeen 5 gewonden, de vijand liet een twintigtal dooden in onze handen. Om 4 uur n. m. werd de terugtocht aanvaard, doch door het moeilijke pad, kon men het bivak te Tiga Doesoen niet meer bereiken en moest men om half' tien een bivak in het open veld betrekken. Den volgenden dag werd naar Pëlawan door gemarcheerd. In de eerstvolgende dagen meldden zich nu verschillende hoofden van de doesoens aan de Beneden-Batang Asei en de Tambesi boven Soeroelangoen. Behoudens choleragevallen bleef de gezondheidstoestand van den troep goed. Nogmaals wenschte het civiel bestuur met het uitrukken te wachten om de vrees voor onze troepen bij de bevolking weg te nemen en haar naar de kampongs te doen terugkeeren. Op het bivak te Pangkalan Bringin werd van tijd tor tijd nog geschoten. Inmiddels werd doorgegaan met het opvoeren van vivres, die tot Pangkalan Bringin met pedatie's vervoerd konden worden, de opvoer was overigens zeer bezwaarlijk, zoodat voorloopig geen groote tochten ondernomen konden worden. Bij de verkenningen, die verricht werden, werd geen tegen stand ondervonden, ook niet toen den 24en naar Soeroelangoen (Tambesi) werd gemarcheerd. Dienzelfden dag kwam de Resident in het bivak te Pëlawan aan en werd toen in beginsel besloten het 2de Bataljon Infanterie naar Soeroelangoen (Tambesi) te doen overgaan en zulks wijl het voornaamste verzet gebroken werd beschouwd en eenigermate op de medewerking van de bevolking kon worden gerekend.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 79