68 Om ons gezag te bevestigen en de aanrakingen met de hoofden te vergemakkelijken was Soeroelangoen, aan de samenvloeiing van Tambesi en de B. Asei het gunstigst gelegen, terwijl het groote voordeel zou worden verkregen, dat de troepen aldaar langs de Batang Hari en de Tambesi konden worden geappro viandeerd en het voor het maken van patrouilles en tochten in verschillende richtingen, vooral ook naar de Meranginstreek, zeer gunstig gelegen was. Intusschen hadden zich de hoofden van Loeboek Resam, vanwaar onze voornaamste tegenstander Hadji Kasim naar Taha was vertrokken om nadere bevelen te halen, nog niet gemeld en werd een tweede tocht daarheen noodig geoordeeld, die den 26en met 3^ compagnie ondernomen werd. Den volgenden dag werd de tocht met een gedeelte uitgestrekt tot doesoeri Sebakoel, Bangso en Berau en den 28en naar Pëla- wan teruggekeerd. De bevolking keerde nu langzamerhand in de kampongs terug, tegenstand was neigens geboden, slechts was de colonne een enkele maal licht beschoten. Op het programma stond thans het eerst een tocht naar de Batin VIII aan de Boven Tambesi, welke echter niet door den gewestelijk militairen commandant geleid werd, daar deze met den Resident den 30en September naar Soeroelangoen (R) terugkeerde, om van daar door te gaan naar Palembang tot het treffen van de verder noodige maatregelen. Spoedig daarop deed de gewestelijk militaire commandant voorstellen het tijdelijke garnizoeu te Soeroelangoen (R) op te heffen en het 2e Bataljon Infanterie in zijn geheel over te brengen naar Soeroelangoen (Djambi)daar een kampement van Chineesche barakken te bouwen, een telefonische verbinding met Soeroelangoen (R) tot stand te brengen; een postkantoor, een hospitaal, een bakkerij, magazijnen, enz. op richten en al wat voor een dergelijk groot garnizoen noodig zou kunnen zijn tot stand te brengen. Moeara Tambesi zou stapel- en doorvoerplaats moeten worden en in het transport door sleepers en groote prauwen worden voorzien. Nadat den 30en een compagnie gezonden was naar Bernai, teneinde den vijand omtrent onzen opmarschweg naar de Batin Y1II te misleiden, werd nu den 1 en October met 3y4 compagnie

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 80