69 - infanterie en een detachement genietroepen onder bevel van den Kapitein van den Gen. Staf Kisjes en waai bij de Controleur, daarheen uitgerukt over Loeboek Resam en Teloek Eendah en vervolgens langs het pad van 1. g. plaats naar Poeloe Lintang aan de Tambesi, waar volgens ingekomen berichten versterkingen zouden liggen. Het eerste bivak werd aan de Tambang Mentoewe betrokken, waar 's avonds een hinderlaag van 15 man oplOO pas vooruit werd geschoven. Om 9 uur 30 min 's avonds hoorde de hinderlaag geritsel in het bosch en vuurde in de richting daarvan; gedurende dit vuur sprong uit een andere richting plotseling een vijand met de klewang in de hand vooruit, verwondde een Europeesch fuselier en wist toen te ontkomen. Den volgenden dag om 10 uur 30 min. v. m. werd het open terrein langs de Tambesi bereikt. Tot 2 uur n. m. werd de rand van het open terrein naar stroomopwaarts gevolgd, terwijl de troep van tijd tot tijd licht be schoten werd. Daarop deboucheerde deze juist tegenover kam pong Tandjong op den linker oever gelegen. Zoo gedekt mogelijk werd naar de rivier gemarcheerd en ontdekt dat de kampong vol menschen was. Bij het ontwaren van den troep werd de wicte vlag uitgestoken, doch onmiddellijk daarop, op den troep ge schoten. In alle richtingen werden nu salvo's door de kampong afgegeven, doch het vuur van den vijand kon niet geheel tot zwijgen worden gebracht, hoewel de rechter oever den linker een weinig domineerde. Toen zwommen een viertal dwangarbeiders de 160 M. breede, snelstroomende rivier over en haalden vier prauwen naar den rechter oever, waarmede toen de onderluitenant Keur met 8 fuseliers overgingen en den missigit bezetten, waar zij door den vijand onder vuur genomen werden. Inmiddels trok een geheele compagnie over, waarna de kam pong van vijanden werd gezuiverd, waarbij nog vier fanatieken moesten worden neergelegd. Bij deze affaire hadden wij slechts twee gewonde dwangar beiders gekregen, terwijl de vijand 15 dooden, 5 lila's en 9 voorlaadgeweren in onze handen liet.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 81