- 70 De volgende dagen werden langs de kampongs aan de rivier verkenningen verricnt; de bevolking was allerwege gevlucht, slechts kwamen de hoofden van Tinting benedenstrooms en enkele van Telok Katjimboeng zich melden en werden enkele vijanden neergelegdvoorts werden de versterkingen beneden Tandjong geslecht. Deze bestonden uit een H- 200 M. lange linie van kleine open werken, voorzien van schietgaten en vele van horizontale dekkingen van 2 a 3.5 d. M. dikke boomstammen. Den 5en October werd de terugmarsch naar Pëlawan aanvaard, daarbij grootendeels langs de beide oevers van deTambesi marchee- rende, en in den middag het bivak in Tingting Dalam betrokken. Onderweg was de colonne nog licht beschoten en door een fanatieke hadji met een lans aangevallen, die pas kon worden neer gelegd, nadat hij een Amboneesch sergeant doodelijk getroffen had. Toen den 6en naar het bivak teruggemarcheerd zou worden, werd de troep in de Batin Y beschoten met twee gewonden voor ons als gevolg, waarop besloten werd eerst nog een be zoek aan Soeroelangoen (D) te brengen. De bevolking werd in de Batin Y in de kampongs aange troffen, doch vernomen, dat Lidoeng en Ladang Pandjang plan hadden, zich tegen ons te verzetten, waarop den volgen den dag (7 October) ook daarheen opgerukt werd. Op den tocht daarheen werd wel vrij veel vuur ontvangen en eenig begin van versterkingen gevonden, doch de tegenstand was gering en Ladang Pandjang en Lindoeng waren geheel verlaten. Nog dienzelfden dag werd naar het bivak te Pëlawan terug- gemarcheerd. Terwijl op overeenkomstige wijze als boven in het gebied van de Limoen, de Batang Asei en Tambesi werd voortgegaan met patrouilleeren, keerde den 9en October een compagnie Amboneezen terug naar Soeroelangoen (Rawas) om, versterkt met een detachement van het Garnizoens-Bataljon, onder be vel van den kapitein Kisjes en vergezeld van den Controleur Helfrich een tocht te ondernemen naar het brongebied van de Limoen en de Batang Asei, de landschappen Boekit Boelan en Batin Pengambang.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 82