71 Deze colonne, ter sterkte van 7 officieren, 210 minderen en 155 dwangarbeiders, rukte den 12en October uit met vier da gen vivres, terwijl per kar of prauw 8 dagen naar Kota Tan- djoeng zouden worden opgevoerd. Over Djangkat aan den grooten weg van Soeroelangoen werd naar Boekit Boelan—doesoens Berhoen en Meresipgemarcheerd en de bevolking goed gezind bevonden. Daarna werd over Kota Tandjoeng naar de Batin Pengam- bang getrokken, doch het doei, Sekaladi, wegens gebrek aan vivres, uitputting van den troep en hooge waterstanden niet bereikt. Op weg daarheen had de troep bij Kadjahatan Prioek vrij veel tegenstand ondervonden, welke ons op 5 gewonden kwam te staan. Daarna boden de hoofden echter hunne onderwerping aan. Den 24en October was de troep, van welks krachten op de zen twaalfdaagschen tocht zonder rusten zeer veel was gevergd, te Soeroelangoen (Rawas) terug. Iü dien tusschentijd (18 October) was een transport van 7 bevolkingsprauwen, van Paugkalan Bringin langs de Singkoet met vivres en militaire goederen zonder militair geleide op weg naar Pelawan, door een bende Djambiërs vermeesterd. Door het hoofd van Rantau Tënang gewaarschuwd, rukte onmiddellijk een patrouille van Pelawan uit, waaraan het geluk te een gedeelte der prauwen en goederen te hernemen. Het hoofd en de bevolking van Rantau Tënang hadden zich hierbij zeer behulpzaam getoond. Den 21en, 22en en 25en werd het bivak te Pelawan van de overzijde der rivier beschoten en werden berichten ontvangen, dat het hoofd van het Merangingebied plan had, onze troepen in Tiga Doesoen aan te vallen. Intusschen kwamen de hoofden van de nog vijandige doesoens Ladang Pandjang en Lidoeng zich meldenhun werd voor hun volharding in het verzet een boete opgelegd van 250 doll. Den 30en October werden de geruchten bevestigd, dat benden uit de Merangin in aantocht waren en zich reeds aan de Tambesi (Batin VIII) bevonden, waar zij de hoofden beletten zich te onderwerpen en verder tot de Tjermin nan Gedang het landschap, waarin Loeboek Resam en bovenliggende doesoens

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 83