73 de overzijde krachtig beschoten werd, zonder dat het ons echter verliezen bezorgde. Te Pëlawan was de vivres-voorraad tot voor één dag geslon ken, doch kon er nu weder worden opgevoerd. Transporten en patrouilles naar Loeboek Resara en meer stroomopwaarts werden de eerste dagen nog vrij veel beschoten; den 17en November echter vroegen de hoofden weer in de kam pong te mogen terugkeeren, daar de benden waren afgetrokken. Den llen November werden 8 Europeesche militairen door cholera aangetast, zoodat de geneeskundige dienst het pa- trouilleloopen voorloopig moest ontraden, niet enkel met het oog op den troep, maar ook wijl anders de kampongs zouden worden besmet. Ook de eerstvolgende dagen bleef de ziekte telkens slacht offers eischen. De benden zouden naar de Limoen vertrokken zijn, waarop de bezetting van Loeboek Resam naar Moeara Limoen werd verlegd (18 November), waar evenwel vernomen werd, dat de benden naar de midden Batang Asei (Ma. Késiro) waren afge trokken en daar versterkingen aanlegden. Het bivak te Moeara Limoen werd sedert het laatst van November nu en dan beschoten en den 5en December scheen een bende van 15 man een aanval daarop te willen doen. Een uit gerukte patrouille ontmoette die bende en bracht haar een verlies van 6 dooden en 8 gewonden toe. Van den 8en tot den 16en December werd een excursie naar de Boven Limoen ondernomen, waar zekere Raden Ma Etam hoofden en bevolking tot verzet aanspoorde. De tegenstand was echter onbeteekenend, de hoofden meldden zich bij het bestuur, doch Ma Etam vluchtte. De colonne keerde over Talang Koetoer, Soeroelangoen (Rawas) en Pondok Benteng naar het bivak terug. Een boete van 500 doll, aan de Limoenstreek opgelegd werd voldaan en een aantal geweren eveneens als boete ingeleverd. Sedert bleef de toestand in dit gebied bevredigend. Inmiddels was het besluit, dat de voorstellen van den ge westelijk militairen commandant om het 2de Bataljon Infanterie in zijn geheel te Soeroelangen (Djambi) te legeren, moest goed keuren, afgekomen en werd hiertoe met spoed overgegaan.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 85