74 Met de noodige militairen en voorraden vertrok daartoe de gewestelijke militaire commandant den lOden November van Palembang over Djambi naar Moeara Tambesi, als dekking medenemende de 2de Compagnie 2de Bataljon Inf., die na haar terugkeer van den tocht naar Boekit Boelan enz. te Soeroe- langoen, naar Palembang was doorgegaan. Den 19den November kon van Moeara Tambesi worden opgestoomd met een flottielje bestaande uit het Gouvernements stoomschip „Havik" en een sleepboot, die een tongkang en een schoenertje opvoerde, benevens een hekwieler. Door het zakken van het water moest de „Havik", iets voorbij de monding van de Merangin, den terugtocht aanvaarden en werd de tocht met het overige materieel voortgezet. De compagnie, die tot dekking van de onderneming diende, was door het veel voorkomen van beri-beri tot een sterkte van 54 man geslonken. Toen nu na het vertrek van de „Havik" een bericht werd ontvangen van den troepencommandant te Tiga Doesoen, dat op tegenstand te Ladang Pandjang en Lidoeng gerekend moest worden en dat hij wegens het te groot aantal zieken niet in staat was de onderneming met troepen steun te verleenen, nam de gewestelijke militaire commandant de navolgende maatregelen: Op de voorplecht van de tongkang werd het medegevoerde bergstukje opgesteld, geladen met kartets en gericht op den linkeroever, op den rechteroever marcheerde de militaire com mandant met 35 bajonetten, de rest der geweerdragenden werd verdeeld over de tongkang en den hekwieler. De tongkang werd vastgemeerd aan stuurboord, het andere vaartuig aan bakboord van de sleepboot „Babat." Hoewel tal van loopgraven op den rechteroever werden aan getroffen, waren zij, vermoedelijk als gevolg van ons optreden, 1 onbezet en werd dan ook op het verdere traject tot Soeroe- langoen geen tegenstand ondervonden. Den 21sten te 6 uur n.m. werd dat punt bereikt en den 22sten d.a.v. met de ontscheping der voorraden en den bivak- bouw een aanvang gemaakt. Door den zeer hoogen waterstand, tengevolge waarvan de oevers der Tambesi en Batang Asei overstroomd waren, kon

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 86