77 - Voordat met de behandeling van de actie in dat gebied wordt begonnen, zal evenwel eerst nog worden nagegaan wat elders, vooral te Moeara Tambesi, was voorgevallen. Den 18en Juli 1901, den dag waarop Moeara Tambesi van verschillende kanten was beschoten, stoomde de „Tamiang" met een detachement van 50 man aan boord naar Ampeloe en ontving onderweg vrij hevig vuur, o.a. uit een ijzeren kanon, geladen met houten kogels een vijftigtal leege prauwen werd aangetroffen, Ampeloe, dat door het detachement doorzocht werd, werd evenwel verlaten bevonden. Beschietingen van het kampement kwamen nu voorloopig niet meer voor; bij een patrouille werd nog, gericht op het kampement, een houten kanon met ijzeren voering waarbij houten kogels ontdekt en medegenomen. Door de bezetting werden geregeld, 't zij geheel of gedeel telijk per hekwieler, 't zij te voet, patrouilles gemaakt, welke zich uitstrekten tot de kampongs Troesan, Rantau Kapas, Pen- djaringan, Ramboetan Asam en Ampeloe, hetzij met het doel kwaadwilligen op te sporen, die in September een enkele maal nog het bivak beschoten, of wel om den Controleur in de ge legenheid te stellen de langzamerhand terugkeerende bevolking te registreeren en daarmee aanraking te krijgen. De gezondheidstoestand was soms zeer slecht, vooral in Sep tember toen 60 man met beri- beri geëvacueerd werden en meermalen sterfgevallen voorkwamen. Den 23en November volgde ook de postcommandant den weg der geëvacueerden. Het was intusschen noodig geoordeeld het civiel en militair gezag in één hand te leggen, weshalve de nieuwe commandant, de kapitein der Infanterie C. H. van Rietschoten, daartoe van den Generalen Staf overgeplaatst, met beide bekleed werd voor het civiele gedeelte ondergeschikt aan den politieken agent te Djambi. In het laatst van 1901 en het begin van 1902 hadden de patrouilles dikwijls met hoog water te kampen, soms lag de post rondom in het water en stond dit op de boschpaden H a 2 M. hoog, terwijl het, wanneer het weer gezakt was, een dik en stank verspreidend slib achter liet.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 89