81 en 8 voorlaadgeweren met veel munitie buitmaakte, waardoor het beschieten van het bivak voorloopig een einde nam. Een den 28en uitgerukte verkenning nam een Djambiër ge vangen, die belangrijke mededeelingen deed omtrent eenige ver sterkingen, welke in de richting van Ma. Mesoemei gelegen zouden zijn en hoe deze konden worden omgetrokken. Volgens den berichtgever zou Pangéran Toemenggoeng zich tot het uiterste verdedigen en in geval van nood met al de zijnen naar de Korintjiërs willen uitwijken, wier hulp hij ook had ingeroepen zijn zoon Pangéran Kerta Negara zou ons echter goedgezind zijn. Intusschen ondervond de opvoer van vivres en aanvulling, waarvan o. va. ook het tijdstip tot het oprukken naar Ma. Me soemei afhankelijk was, door lagen waterstand veel vertraging en bleek, dat de bovenloop der rivieren, b. v. de Merangin tot Limboer, in den drogen tijd zelfs voor de minst diepgaande hekwielers niet te bevaren was. De vivres werden nu per prauw door de goedgezinde bevolking in betaalden arbeid opgevoerd en door den commandant der ex peditie een prauwenvloot verzameld. Den 4en Februari kon zoodoende tot den tocht naar Ma. Me soemei worden overgegaan. Daar overste Christan wegens ziekte naar Palembang was moeten vertrekken, moest de commandant der Merangincolonne het bevel te Soeroelangoen op zich nemen. Dientengevolge nam de kapitein Kroef het commando te Lim boer over en rukte deze den 4en Februari naar Moeara Mesoemei op met een colonne ter sterkte van 163 bajonetten met genie, enz. 185 minderen en 5 officieren met 200 dragers 6 dagen vivres medevoerende. Onvoldoende door gidsen geleid en tengevolge van terreinmoei lijkheden werd Moeara Mesoemei eerst den vierden dag bereikt, en dit verlaten en niet verdedigd bevonden, hoewel hier en daar versterkingen waren aangelegd. De doesoen kon wegens gebrek aan vivres niet bezet blijven, waarom de colonne nog dien dag terugkeerde naar het bivak Limboer, dat den 9en Februari weer werd bereikt. Onderweg was een Europeesch fuselier aan cholera overleden en had de colonne veel koortslijders gekregen. 6

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 93