83 afdak boven de prauw aangebracht, sloeg deze om en geraakten allen te water. Slechts twee fuseliers en de korporaal, die dit rapporteerde, bleven zich aan de prauw vastklemmen, die begon af te drijven. Een der fuseliers liet spoedig los, werd te Djëlatang aan wal gehaald, waarop een schot en het geroep „ajo" „ajo" werd gehoord. De korporaal liet 100 M. verder ook los, vluchtte in de wildernis en zwierf eenige dagen daarin rond. Hij was met twee dwangarbeiders ten slotte de eenige, die terecht kwam; de anderen verdronken of werden, aan wal ge komen, afgemaakt". Het gelukte eindelijk den 28en Februari voor drie maanden vivres tot Djëlatang op te voeren, van welke plaats ze echter nog door de draagkrachten der colonne verder moesten worden over gebracht, waarvoor nog drie weken noodig werden geoordeeld. Het gevolg hiervan was, dat het inrichten van het bivak en beveiligen daarvan door geregelden patrouillegang slechts zeer onvoldoende kon geschieden en daardoor aan het beschie ten geen einde kon worden gemaakt, alhoewel het aan een kleine patrouille gelukte een bende in een loopgraaf, op het oogenblik dat deze een transport beschoot, te besluipen en te verrassen en er twee man van neer te leggen en de toestand hierna ook iets verbeterde. Half Maart werd de waterstand weder hooger en konden de stoomers Limboer weer bereiken; de bezetting van Limboer werd nu op een sterkte van 2 compagnieën, ieder van 125 man, ge bracht. Tevens kwam nu bericht binnen, dat de benden, die zich benedenstrooms van het bivak genesteld hadden, afgetrokken waren, en dat de bevolking zich genegen verklaarde de vivres per prauw verder op te voeren. Den 18en Maart gelukte het den colonnecommandant, den kapi tein Kroef, den vijand nogmaals een gevoeligen klap toe te brengen. Met 20 man uitgerukt om eenige bekende vijanden te arres teeren, hetgeen gedeeltelijk gelukte, stuitte hij na een uur ver der te zijn gemarcheerd op een bende van 40 man, die stelling nam achter een 6 M. breed riviertje en goed stand hield.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 95