85 Daar nog twee officieren ongesteld werden besloot de colonne- commandant den len April de verkenning te staken en naar het bivak terug te marcheeren. Den 6en April embarkeerde te Moeara Tambësi de colonne, die van af de Batang Hari de verblijfplaats van Taha te Pëma- tang zou trachten te bereiken. Deze colonne, sterk 4 officieren en 127 minderen met 80 koelies en 2 dagen vivres en waarbij de politieke agent en de Chef van den Staf, zou van Teloek Tjenrana naar Pëmatang mar cheeren langs een pad, dat volgens bekomen inlichtingen vier uren gaans zou zijn. Onderweg bleek bij grondiger navraag, dat het pad door een 600 M. breed, bij eenigszins hoog water onbegaanbaar moeras doorsneden werd en niet 4 doch 12 uur gaans zou zijn. Bij de verkenning van het pad, die 2J uur werd voortgezet en waarbij het terrein 1 M. onder water stond, werden de berichten omtrent het bestaan van het moeras bevestigd, zonder dat dit echter bereikt werd. Onder deze ongunstige omstandigheden en niet van vivres voorzien, werd nu van den overland-tocht afgezien om met de rivierstoomertjes, waarmede men van Moeara Tambesi was gekomen, te trachten langs de Tabir het doel te bereiken. Den 7en April stoomde een dier scheepjes met een dekking van 20 man de Tabir op en bereikte na een paar uren Proe- noesan, de verblijfplaats van Dipa Negara, die echter gevlucht was, waarna naar de monding teruggekeerd werd. Den volgenden dag werd met 2 stoomertjes en 40 man dekking de tocht herhaald en thans doorgezet tot Pëmatang, de woonplaats van Taha, die hier eenige flinke huizen bezat. Deze werden echter verlaten bevonden, terwijl hij zelf naar de Batang Hari de vlucht zou hebben genomen. Wegens gebrek aan brandstof moest van een verder voortzetten van den tocht afgezien en de terug tocht aangenomen worden. De nederzettingen waren gedeeltelijk nog bewoond, doch vijandelijkheden werden gedurende deze tochten niet ondervonden. Van uit Limboer werd de poging om de Tabir te bereiken den lOen April reeds hernieuwd, thans door den kapitein Kroef en met een colonne van de volgende sterkte:

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 97