Inleidend Oüerzicht Met 4 bijlagen. Tengevolge van het ongunstig verloop der politieke onderhan delingen met Rusland, werd op den 5en Februari 1904 te Tokio het bevel gegeven tot eene gedeeltelijke mobilisatie van het leger. Den 6en Februari volgde de mededeeling van den Japanschen ge zant Korino, aan den Russischen Minister van buitenlandsche za ken, Lamsdorff, dat de Japansche regeering de onderhandelingen af brak en haren gezant den last had verstrekt, Petersburg te verlaten. De Japansche regeering beschouwde deze, hare handeling, als eene officieele oorlogsverklaring. Op den 6en Februari namen dan ook de operatiën een aanvang. Den 9en Februari werden de eerste Japansche troepenafdee- lingen, en wel deelen der 12e divisie, te Chemoelpo geland, waarna den volgenden dag Seoel, de hoofdstad van Korea, bezet werd. Om streeks dienzelfden tijd werd ook te Gensan aan de Oostkust van Korea een detachement van genoemde divisie aan wal gezet. Den 14en Februari begon het transport van het gros der 12e divisie en na eveneens ontscheept te zijn bij Chemoelpo werd, onder dekking van een in de richting van Pöngjang vooruit geschoven detachement, het geheel te Seoel verzameld. Den 21en Februari werd langs den Mandarijnenweg met de divisie naar Pöngjang opgerukt, welk punt men 18 Maart bereikte. Als gevolg van den slechten toestand van den weg was de gemid delde marschsnelheid 10 K.M. per dag. Het reeds genoemde vooruitgeschoven detachement rukte intusschen naar Andschoe op, terwijl het detachement Gensan te Pöngjang bij het gros dier divisie aansloot. Intusschen waren gunstiger ijstoestanden ingetreden, waardoor het mogelijk werd de Garde-en 2e divisie naar het noordelijker gelegen Chinampo over te brengen. Den lien Maart werd met het uitladen dier troepen begonnen. 1) Dooi- de l-edaotie I M. T. bijgevoegd

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 203