500FD5TUK HU Operatieplan, het nerloop der expeditie, onderwerping nan Badoeng en Tabanan, Blijkens ingekomen berichten, die nader bevestigd werden door verkenningen ingesteld door de marineschepen in de wate ren van Bali vertoevende, kon in dit jaargetijde slechts de reede van Sauoer als landingsplaats voor de expeditionnaii e macht in aanmerking komen. Wel is waar was eene landing ook mogelijk aan de westzijde van het Zuidelijke schiereiland van Bali, in de nabijheid van Koeta, doch hier was het tot landen geschikte gedeelte nog beperkter dan te Sanoei, zouden de schepen veel verder uit den wal moeten ankeren dan vooi laatstgenoemde plaats, en was, blijkens de geregeld dooi de marine gedane waarnemingen, de gemeenschap minder verzekerd. Alle overige punten van Badoeng en Tabanan bleken onge schikt te zijn voor landingen door de hooge branding, die in den oostmoesson allerwege op de kust staat. Alleen op de reeden van Ketêwel en Lebih in Gianjar werd, ondei oveiigens gunstige omstandigheden, ontscheping van troepen en materieel mogelijk geacht, maar ook daar was de toestand van de zee over het algemeen ongunstiger dan te Sanoei Hoewel ook hier de gemeenschap niet ten allen tijde ver zekerd was, gelijk bij de hoogerbedoelde waarnemingen werd geconstateerd, en de steil afloopende kust bet inachtnemen van bijzondere voorzorgsmaatregelen bij het debarkement uit de sloepen gebood, werd bij gemis aan een meer geschikt punt in beginsel deze reede als landingsplaats voor de expeditie vastgesteld en deze aan de vloot en de transportschepen als verzamelplaats aangewezen. Het voornemen bestond om, nadat de landing zou hebben plaats gehad en de operatiebasis zou zijn ingericht, het oprukken

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 354