3 afdeeling was eene nog al smalle voorgalerij, uitziende naai de frontzijde van het hospitaal. Electrische fans waren over al in de officierskamers aanwezig. Vervolgens kwamen wij aan de verloskundige afdeeling, de kamers waren betrekkelijk klein, eene afzonderlijke badkamer met kuipbad was aanwezig. Vrouwen van mindere militairen kunnen ook in deze afdeeling opgenomen worden, betalen voor voedingskosten 1. (ƒ1,25) daags, terwijl de le kl. patiënten 2 voldoen moeten. Kunnen de vrouwen der mindere militairen de verpleeg- kosten niet betalen, dan geschiedt zulks uit een speciaal „Hos pital Fund." Thans kwam de tandheelkundige afdeeling aan de beurt, bestaande uit drie naast elkaar gelegen vertrekkenhet eerste, bestemd voor de onbloedige tandheelkundige bewerkingen, bevatte eene electrisch gedreven installatie om alle kunstbe werkingen te verrichten; eene kleine dynamo met perspomp werd gebruikt om lucht samen te persen, welke voor bepaalde doeleinden benuttigd werd. Het aangrenzende 2e vertrek was bestemd voor de bloedige bewerkingen, zooals kiezen trekken enz; het 3e vertrek was de werkplaats, waar kunstgebitten gemaakt werden en alle andere noodige atelier-werkzaamheden konden geschieden. Wij zagen hier eenen kleinen electrischen moffeloven, waarin het porcelein gesmolten werd en tempera turen tot 3000° C. bereikt konden worden. In de kasten van dit vertrek waren groote reserve voor raden aanwezig der verschillende tandheelkundige instrumen ten. De geheele tandheelkundige afdeeling scheen ons aan hooge eischen op tandheelkundig gebied te voldoen. Alle kunstbewerkingen voor het leger geschieden tegen den kos- tenden prijs der verbruikte grondstoffen, zooals goud, platina enz., vermeerderd met een klein bedrag voor de andere te maken kleine onkosten. De tandheelkundige zelf is een civiel Amerikaansche arts, die met de Regeering een contract sluit voor 3 jaar met verplichting om tegen een bepaalde maan- delijksche bezoldiging dagelijks eenige uren in het militair Hospitaal beschikbaar te zijn tot het doen van tandheelkundige kunstbewerkingen voor het leger.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 7