5 inspecties gecontroleerd wordt, dan worden ze voor hunne nalatigheid gestraft. De chirurgische en andere zalen met hunne helder wit ge schilderde kribben, witte lakens, witte muskietentule, potten met palmen en bloemen in het zaalmidden, maakte een hoogst aangenamen, prettigen indruk en muntten uit door groote reinheid, zoowel wat vloeren en omwandingen betreft als kribben, fournituren, hospitaalkleeding, witte glas-metalen medicijnkastjes, die steeds afgesloten werden. In tegenstelling met onze zalen zij opgemerkt, dat op ééne geheele zaal slechts 2 spuwbalies te vinden waren, in de zaalmiddellijn geplaatst op een tamelijk grooten onderlingen afstand. Evenmin waren dieet- en medicijnplankjes bekend, doch werden dieet en medicatie onmiddellijk op de ziektelijst in gevuld. Het viel ons verder op dat het in de zalen, de hooge buitentemperatuur in aanmerking genomen betrek kelijk koel was, niettegenstaande alle vensters en deuren van het geheele hospitaal door muskieten draadgaas afgesloten waren, doch zulks moest voornamelijk toegeschreven worden aan het ruime aantal groote electrische fans, die aan de zaalzolders aangebracht en in werking waren. De ingangen tot de verschillende localiteiten, waarin patiënten lagen, waren bovendien nog van een tambour voorzien. De zaal- en andere verlichting is overal electrisch. De verpleging geschiedt door Europeesche gediplomeerde verpleegsters, behalve op deM.V. afdeeling, alwaar ze door verplegers gedaan wordt. Men is ten zeerste voldaan over de verpleging door verpleegsters; ze geschiedt met meer ijver en toewijding, er heerschen grooter reinheid en stiptheid, er wordt minder leven gemaakt, er heerscht eene meer beschaafde geest en toon onder de patiënten. Op de interne afdeeling viel ons weer de groote reinheid op, verder dat bij elke ziektelijst eene graphische temperatuurs- lijst aanwezig was (bijlage 1); daarnevens een afzonderlijke staat omvattende het onderzoek der urine, faeces, sputa en van het bloed (bijlage 2, 3 en 4), terwijl een speciale staat uitslui tend voor een uitvoerig faeces-onderzoek (bijlage 5) ook niet ontbrak. Deze staten kunnen niet genoeg onder de aandacht ge bracht ivorden, omdat ze werkelijk van groot practisch nut

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1911 | | pagina 9