Uerslag Dan de nianoeuDres in September 1911. (llki een oDerzicïitskaart en 34 bijlagen). fl. Inleiding. De manoeuvres vonden plaats in het N. O. deel der Prean- ger-Regentschappen en gedeeltelijk in de Residentie Cheri- bon, in den terreindriehoek, gelegen tusschen Soemedang, Ka- dipaten en Malangbong. Dit terrein wordt doorsneden door drie rivieren n. 1. de Tji Manoek, welke ongeveer Zuid Noord, later weer N. O. stroomt, de Tji Loetoeng eveneens Z. N. stroomend en zich bij Tomo met de eerstgenoemde vereenigend, en de Tji Peles, welke ongeveer W. O. loopt en bij Tjiboegel in de Tji Ma noek uitmondt. Tengevolge van de langdurige droogte was de Tji Manoek bijna overal doorwaadbaar; ook de beide andere rivieren had den weinig water. Over het algemeen zijn de rivierbeddingen vrij diep inge sneden en vertoonen de oevers steile wanden van eenige me ters hoogte, welke het overtrekken van de rivieren voor paar den en voertuigen zeer tijdroovend maken. Het wegennet is ijl. De groote postweg van Bandoeng, via Soemedang, Paseh en Tomo, naar Cheribon is in goeden staat de bruggen gedoogen het gebruik van de zwaarste voertuigen. De weg Soemedang-Sitoeradja-Wado-Malangbong is even eens goed onderhouden en 5 M. breed. In dien weg komen evenwel enkele lange en zware hellingen voor. De zeer bouwvallige brug over de Tji Ivareo belet het gebruik van lastautomobielen. De weg Wado-Tjidjeundjing-Darmawangi is 2 5 M. breed en bezit goede bruggen, doch daarin komen zulke lange en steile hellingen voor, dat gewone grobaks hier niet kun nen worden gebruikt. Van Darmawangi-Tolengas is de weg met tweewielige voertuigen goed te berijden. 1. Terrein. Extra bijlage I. M. T. 1912.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1912 | | pagina 13