Zuidwaarts uit, betrok het bivak bij Soekatali, en keerde den 17den achter de voorposten bij Godang terug. Tusschen Tjipaingeun en Leuwihieum kreeg de blauwe Cavalerie voeling met de Roode voorposten. De berichten van de Cavalerie der Ilde brigade bereikten den Commandant der B. P. in den loop van den avond van denzelfden dag (16den); die van de Cavalerie der 1 ste brigade eerst den 17 den 's morgens, doordat het draadloos station te Soemedang niet werkte. Een om 7 uur n. m. van den 16den verzonden bericht van de roode Cavalerie bereikte den Commandant der R. P. om 2 uur v. m. van den 17 den September. V. ODenregingen en Doornemens can den com mandant der blaurne partij. Blijkens de onderstelling ontving de Commandant der B. P. den 16den September ten 7 uur n. m. (ingang vredestoestand) het bericht, dat een vijandelijk detachement uit verschillende wapens bestaande en welks Infanteriesterkte op 1 brigade werd geschat, dien dag ten 2 uur n. m. te Tomo was aangekomen, terwijl zich op dat oogenblik geen vijandelijke troepen bevonden tusschen Tomo en Cheribon. De Commandant der B. P. besloot, in verband met deze gegevens, van den geïsoleerden toestand der tegenpartij gebruik te maken om deze aan te vallen, met de bedoeling haar een gevoeligen slag toe te brengen, alvorens zij ondersteuning zou kunnen ontvangen. Naar de meening van den Partij commandant beloofde een aanval uit de richting Soemedang geen beslissend resultaat, omdat daarbij, zelfs indien hij succes had, aan de tegenpartij de gelegenheid zou zijn gelaten om in Z. O. richting via Madjalengka in de richting van Cheribon terug te gaan. Naar zijn oordeel kon alleen van een aanval uit de richting Darma- radja op 's vijands linkervleugel met het doel hem af te dringen van de beide even bruikbare, naar Cheribon voerende terugtochtswegen, een beslissend voordeel worden verwacht. Daartoe was eene concentratie van de hoofdmacht ten Zuiden van de door den vijand bezette punten noodig. 11

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1912 | | pagina 23