daar opgestelde compagnieën van het XVde Bataljon last op te rukken naar Sangiang Beuheung en zich onder de bevelen van Commandant IV te stellen. Nadat de Partijcommandant te 9.20 v. m. kennis had gekre gen van de omvatting van den linkervleugel der bezetting van Sangiang Beuheung gaf hij aan Infanterie ArI bevel naar Leuwiseëng op te rukken en daar nadere bevelen af te wachten. Te 10.35 v. m. besloot de Partijcommandant, na kennis te hebben bekomen van het terugtrekken van het IVde Bataljon uit het défilé van Sangiang Beuheung, een stelling in te nemen in de lijn Gedogan, Goenoeng Tege, Maronggé, Leuwiseëng en gelastte, dat: 1e. de compagnieën bij Tjipaingeun zouden terugtrekken op Maronggé 2e. de bergbatterij eveneens derwaarts zou gaan; 3e. de veldbatterij de terugtrekkende beweging van het IVde en XVde Bataljon op Darmawangi zoo -lang zou steunen, als zonder gevaar mogelijk zou zijn. Daarna zou ook die batterij op de nieuwe stelling teruggaan. Te 11.30 v.m. opende de veldbatterij het vuur op het défilé. Te 12.30 trok zij terug op Maronggé. Te 12 uur 's middags bereikte den Partijcommandant het bericht van de Cavalerie omtrent den opmarsch van een be langrijke vijandelijke troepenmacht uit Soemedang in de rich ting van Darmaradja (Zie bladzijde 21). Daaruit afleidende, dat hij dien dag (18 September) slechts één Brigade tegenover zich had en dat deze, niet vanuit Sangiang Beuheung opdringend, aldaar vermoedelijk 1 Bataljon had achtergelaten en de overige 3 Bataljons en Artillerie over Tjibeber naar Tjipaingeun was gemarcheerd om daar de Tji Loetoeng over te gaan, besloot de Commandant der R. P., na eerst nog gedacht te hebben over een hernemen van het défilé Sangiang Beuheung en de teruggaande beweging van het IVde Bataljon daartoe zelfs een oogenblik te hebben doen staken, toch naar Maronggé terug te gaan, om vandaar de 2de Brigade der B. P. aan te grijpen, zoodra zij op den O. of wel op beide oevers van de Tji Loe toeng in de vlakte zou zijn gedeboucheerd en het zou durven bestaan alléén, zonder de vereeniging met de 1 ste brigade af te 24

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1912 | | pagina 36