45 Deze regeling had het voordeel, dat de militaire bakkerij te Kadipaten direct onder deskundig toezicht kon worden opgericht en blijven werken. Ook werd de intendant der 4de brigade daardoor ontheven van de zorg voor 't oprichten van magazijnen en de slachterij te Kadipaten en had hij geen bemoeienis meer met het toezicht op de voorraden levensmiddelen en vee, den plaatselijken inkoop van gras en padi en den inhuur van transportmiddelen aldaar. B. Bagagelrein, ((HedegeDoerde rations, Dinres en noodrations). Met verwijzing naar het aangeteekende in de bijlagen XXXII en XXXIII van dit verslag, meer bepaald naar de hoofdstukken V kleeding, uitrusting, bepakking, VIII verpleging en IX Trein van de order - voor de groote manoeuvres, wordt in herin nering gebracht, dat ieder man zou worden voorzien van een Japansch noodration (J) en dat op den bagagetrein voor één dag vivres en fourages zou worden medegevoerd. C. DrinkiDafer, Met het oog op de langdurige droogte waren, voor het tijdperk van concentratie der troepen gedurende het grootste gedeelte van den manoeuvretijd, in de waterarme streek Tomo- Kadipaten maatregelen getroffen om in een eventueel gebrek aan drinkwater te voorzien. Zoo waren in de Suikerfabriek Kadipaten eenige groote watertanks opgesteld, waarin water kon worden bewaard en zoo noodig gekookt. Ook werden voor het transport van drinkwater naar de bivaks een 300 tal petrol uimblikken gereed gehouden, gevuld (1) Dit noodration bestond in zakjes verpakte gestoomde rijst, welke na verwarming in water direct tot gebruik geschikt was, en uit blikjes gemalen, gezouten viscli met pennysluiting. Bij elk ration was bovendien thee met suiker gevoegd. Het oordeel is niet eenstemmig gunstig over dit ration. Sedert worden proeven genomen met een noodration uit beschuit en een vleeschconserve bestaande.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1912 | | pagina 57