Ook omtrent de hoeveelheden kwamen geen klachten voor, alleen bleek het gewenscht de hoeveelheid brandhout en klap perolie van het ration wat te verhoogen. Bij de 1ste brigade kwamen te Soemedang klachten voor over de keuze der fourageeringsplaatsen, welke, drie in getal, nogal ver van elkaar waren verwijderd. Op volgende overnachtingsplaatsen werd hierin tegemoet gekomen. Het duidelijk aangeven der plaatsen waar zou worden gefourageerd, bleek mede zeer gewenscht om zoeken en tijdver lies te voorkomen. Bij de bereden wapens werden bezwaren ondervonden bij het zelf koken, omdat daarmede eerst na de verzorging van paard en uitrusting kon worden aangevangen. Hieraan is sedert tegemoetgekomen door de bepaling, dat bij de bereden Artillerie voor groepen van 12 man en bij de Cavalerie pelotonsgewijze kan worden gekookt in daartoe mede te voeren in elkaar passende petroleumblikken. Bij late aankomst in de bivaks, bleek de verstrekking van geconserveerd vleesch aanbeveling te verdienen boven versch vleesch. Door de 1ste brigade moesten, wegens het moeilijke terrein tusschen Sitoeradja en Tomo, koelies worden gebruikt voor het vervoer der bagage, terwijl de treinkarren langs den postweg naar laatstgenoemde plaats werden gezonden, waar op den 19den September de koelies weer werden afgedankt. De commandant der 2de brigade was van oordeel, dat de kwar tiermeesters, als vormende een integreerend deel van het korps, niet ter beschikking van den intendant moesten worden gesteld. Bij een oordeelkundige toepassing der bestaande voorschriften kan echter uit deze regeling geen ongerief voor het korps voortvloeien, omdat de kwartiermeester zijn gewonen dienst (administratieven arbeid) in den manoeuvretijd toch niet kan verrichten, zoodat hij, zoolang niet over meer en geschoold verplegingspersoneel wordt beschikt, de aangewezen hulp van den intendant is. De getroffen regelingen voor de voorzieningen van versch vleesch hebben goed voldaan. 50

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1912 | | pagina 62