- 52 niet voldoen aan de eischen, welke in Indische terreinen aan de transportmiddelen ten behoeve van de troepentreinen moe ten worden gesteld. Een sprekend bewijs hiervoor is o.a. de hierboven vermelde noodzakelijkheid om, met het oog op de groote hellingen in den te volgen weg, bij een der brigades de bagagekarren tijdelijk te vervangen door dragers. Licht trein materieel is dan ook voor de troepen alsook voor de algemeene treinen - een onafwijsbare eisch gebleken. Voor de zelfstandige Cavalerie is een bijzondere voorziening urgent. In het algemeen zal zij in staat moeten zijn verscheidene dagen te leven, zonder aanvoer van achter te ontvangen. Daar de gewone bagagetrein haar niet vermag te volgen, zal een treinorganisatie noodig zijn van lichte motorwagens van groot vermogen. Uil. Opmerkingen oner de last- en personenauto's. De bij de voorbereiding en gedurende de manoeuvres gebe zigde lastauto's hebben uitmuntend voldaan; zonder deze ver voermiddelen zou de transportdienst tusschen de magazijnen en de troepen aanmerkelijke moeilijkheden hebben ondervonden. De wagens waren voorzien van massieve rubberbanden en liepen, beladen, in het bergterrein met een gemiddelde snelheid van 18 a 20 K.M. per uur. De wagens konden 4000 K. G. in maximum vervoerende vrachten bleven daar steeds beneden, omdat het volume der goederen gewoonlijk het maximum bepaalde van de lading. Personenauto's van groot vermogen, welke alle hellingen in de bestaande wegen moeten kunnen overwinnen, zijn onont beerlijk voor de leiding van operatiën op groote schaal, ter wijl zij den intendancedienst van het leger te velde van niet minder nut kunnen zijn. In het algemeen zullen motor treinafdeelingen niet kun nen worden gemist om de geregelde aanvulling van de treinen uit de magazijnen en de verpleging van de zelfstandige Cava lerie te verzekeren.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1912 | | pagina 64