UIIl. Slotopmerking. Ofschoon in algemeenen zin volgens het oordeel der bri gadecommandanten de verpleging gedurende de manoeuvres goed, volgens sommigen zelfs zeer goed, was te noemen, zoo moet toch onverminderd de aandacht op gebleken leemten blij ven gevestigd. De intendance heeft, roeiende met de riemen welke zij had, getracht het mogelijke te presteeren, en bovendien het voordeel gehad in de practijk te ervaren waaraan het bij de organisatie van haren dienst, dan wel in andere opzichten, nog haperde. In algemeenen zin is gebleken, dat het bij de manoeuvres gevolgd systeem van verpleging, d. w. z. nagenoeg uitsluitend „magazijnsverpleging", goed heeft gewerkt, en dat in verband met de Indische terreinen en de hulpbronnen voor de verple ging een ander stelsel niet is aan te bevelen. Zooals hiervoren reeds werd vermeld, was de uitvoering van de verpleging geheel aan de intendance toebedeeld, en zulks in afwijking van het stelsel, waarbij de zorg voor de verpleging voor het overgroote gedeelte wordt gelegd op de schouders van de troepencommandanten door aankoop uit de vrije hand, terwijl bij niet geheel slagen in bedoelden aankoop van levens middelen, in het tekort door de intendance moet worden voorzien. Bij een dergelijk systeem kan voor het Indisch Leger de verpleging niet worden geacht onder alle omstandigheden te zijn verzekerd. Over het algemeen toch zijn de streken binnenslands niet in staat dadelijk eene hoeveelheid levensmiddelen van eenige beteeke- nis op te leveren de verpleging kan in verband daarmede slechts worden verzekerd door aanvoer vanachter uit de magazijnen. Zulks belet echter geenszins den troepencommandant om een zoo ruim mogelijk gebruik te maken van de gelegenheid om plaatselijk den vivresvoorraad aan te vullen, om daardoor den aanvoer uit de magazijnen zooveel doenlijk te beperken. Maar in geen gevai mag de dagelijksche verstrekking aan den troep afhangen van hetgeen men plaatselijk zou kun nen requireeren, afgescheiden nog van het nadeel van verzwak- I 53

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1912 | | pagina 65