Als beginsel moest daarom worden aangenomen al het ma terieel (rijtuigen, vee-, goederen- en plattewagens) tweemaal te gebruiken. Zulks zou echter nog op twee manieren kunnen geschie den. Zoo zou b.v. al het beschikbare materieel kunnen worden verzameld te Poerworedjo, om van daaruit de troepen uit Midden Java in 2 dagen naar hunne bestemmingsplaatsen te brengen, waarna het ledige materieel vervolgens zou kunnen doorgaan naar Weltevreden en Mr. Cornelis, om de troepen uit deze gar nizoenen te vervoeren. De totale duur van het troepenvervoer zou dan ongeveer gelijk geweest zijn aan dien, welke voor de thans gevolgde, hier onder beschreven, methode werd gevorderd. Deze laatste verdiende echter meer aanbeveling, omdat het beschikbare materieel, verspreid over meerdere stations van de Westerlijnen, daarbij op de twee uiteinden van het x er~ voerstraject kon worden verzameld. Ware het eerstgenoemde systeem gevolgd, dan had het aanbeveling verdiend, naast Poerworedjo ook nog Djokja als inladingsstation te bezigen, teneinde een te groote opeenhooping van troepen op eerstvermelde plaats te voorkomen. Thans kwamen aldaar de troepen voor het 2e echelon de helft) eerst aan, toen de andere reeds waren vertrokken. De hierboven omschreven overwegingen golden ook voor den terugvoer van de troepen. Bij de toegepaste vervoersregeling waren in totaal benoodigd 6 AB-rijtuigen gemengde 1e en 2e klasse rijtuigen), 3 BC-rijtuigen gemengde 2e en 3e kl. rijtuigen), 44 C-rijtuigen 3e kl. rijtuigen), 67 V veewagens), 11 P plattewagens voor geschut, auto's, karren), 23 G goederenwagens). Daarvan waren verzameld te Poerworedjo: 3 AB, 1 BC, 25 C, 30 V en 8 G, en te Passar-Senen en Mr. Cornelis, 3 AB, 2 BC, 19 C, 37 V en 15 G. Al het benoodigde materieel was van 12 Sept. tot 26 Sept., d. i. ruim 14 dagen aan het gewone vervoer onttrokken, want gedurende de manoeuvreda- 56

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1912 | | pagina 68