tegen wagen voor wagen inladen, dan zou men bij een af- deeling van eenige sterkte niet tijdig gereed zijn. De tijdruimte voor het laden van paarden aangegeven, is te klein. Op een der stations, met een verhoogde laadplaats voor een 7-tal V-wagens waren voor het inladen van ruim 100 paarden 2 uur benoodigd. Wel is waar brachten daarbij een paar onwillige paarden eene belangrijke vertraging te weeg, maar daarmede zal voor oorlogstijd eveneens rekening dienen te worden gehouden. Moeielijker wordt het inladen nog, als dit (b. v. te Malang- bong) van den vlakken grond moet geschieden. De neergeslagen deuren der V-wagens vormen een vrij steilen opgang. Veel baat werd bij een dergelijke wijze van inladen ge vonden door toepassing van wat men zou kunnen noemen „een moreele leuning". Deze werd verkregen door het aanbrengen van bamboe's of stevige latten, aan het eene einde door iemand vast gehouden, met het andere einde steunende tegen den wagen. Kunnen in een dergelijk geval de V-wagens geplaatst wor den langs een min of meer verhoogd gedeelte van het perron, dan verdient zulks alle aanbeveling. Het op- en afladen van trein-grobaks, welke van de wielen zijn ontdaan, bleek een nog al lastig werk. Kunnen, zooals dat bij particuliere grobaks vaak het geval is, de zij- en eind- borden worden afgenomen, dan gaat het laden en lossen veel eenvoudiger, terwijl dan tevens een 12 a 14-tal op één platten wagen zijn te laden. Bij de grobaks der trein-compagnie is dit echter niet mogelijk, zoodat daarvan slechts 5 stuks op één platten wagen werden geplaatst. Een 15-tal van laatstgenoem de grobaks werden te Malangbong door eenige manschappen binnen de 3 kwartier afgeladen, in elkaar gezet en van het emplacement verwijderd. Snelle ontlading is natuurlijk ten allen tijde gewenscht, maar op de kleine stations en halten is zulks bepaald een vereischte. Zoowel Malangbong als Rantja-èkèk hebben op hun emplacementen zeer weinig spoorlengte, zoodat, wanneer aldaar een militaire trein is opgesteld, geen mogelijkheid bestaat om b.v. nog 2 treinen te doen kruisen. Zoo arriveerde b. v. te Rantja-èkèk op 15 Sept. e en militaire 60 -

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1912 | | pagina 72