trein om ruim half vijf, terwijl om 5 uur 43 minuten een krui sing van twee andere treinen moest plaats hebben. Vóór dat tijdstip moest dus niet alleen de militaire trein weer zijn vertrokken, maar deze moest tevens al van te voren een station hebben bereikt, waar met een der laatstgenoemde treinen kon worden gekruist. Een strenge opvolging van het voorgeschrevene omtrent het in- en uitladen van troepen is, in het bijzonder op dergelijke punten, aan te bevelen, terwijl alles er op moet zijn gericht het emplacement zoo spoedig mogelijk vrij te maken. Onbe kendheid met de noodzakelijkheid daarvan deed wel eens tegen dezen regel zondigen. Zoo werden op laatstgenoemd station eenige veewagens ontladen, waarbij de eerstontladen paarden op de slechts weinige meters lange verhoogde laad plaats geheel en al werden opgezadeld, gedurende welke werk zaamheid een tweede wagen niet kon worden leeggemaakt. Het wordt niet altijd voldoende beseft, dat zelfs een kleine wijziging in een eenmaal vastgestelde vervoersregeling, oor zaak van belangrijke stoornis kan zijn. Zoo kon het dan ook gebeuren, dat de Commandant eener kleine afdeeling, die ingevolge marschtableau op een bepaald uur 's morgens zou vertrekken, daags te voren aan den betrokken stations-chef seinde, niet op dat uur aan het station te kunnen zijn, maar verzocht, om met een trein, die 3 uur later vertrok, te reizen. Slechts een drietal voertuigen waren voor die afdeeling noodig, welke 's morgens per extratrein naar het station wer den gebracht, doch weer moesten worden weggezonden, om dat alle ruimte op het emplacement benoodigd was voor het troepenvervoer in een andere richting. Dientengevolge moesten die voertuigen niet alleen het traject drie keer leeg afleggen, hetgeen vermeden had kunnen worden, maar bovendien konden de wagens, die den volgenden dag op een bepaalde plaats terug moesten zijn, om aldaar voor het vervoer van andere troepenafdeelingen te dienen, daar nu niet tijdig arriveeren en moesten zij door een paar extra-rijtuigen worden vervangen. Voor den betrokken stations-chef is een verzoek, als boven vermeld, al heel lastig. Gaarne wil hij natuurlijk helpen, maar zijn instructie verbiedt hem ten strengste elke wijziging. 61

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1912 | | pagina 73