Het spreekt wel van zelf, dat het noodzakelijk is om kleine stations, welke in oorlogstijd zeer vermoedelijk als in- of uit ladingsplaats van belangrijke troepenafdeelingen zullen moeten dienen, reeds in vredestijd voor dat doel in te richten. Een paar speciale sporen, elk b. v. 300 M. lang en een verhoogde laadplaats voor een 10-tal veewagens, is al een heel billijke eisch, waaraan zonder veel kosten kan worden voldaan. In het voorgaande werd reeds met een enkel woord melding' gemaakt van het materieel, o a. over de neerslaande deuren der veewagens. Zeer zeker is dit, in vergelijking met de schuifdeuren een belangrijke verbetering. In verband met hetgeen werd opgemerkt omtrent een z. g. moreele leuning, zou het wenschelijk zijn, dat die neerslaande deuren zoodanig konden worden ingericht, dat zich daaraan een inrich ting bevond, welke bij de neergeslagen deur zijleuningen vormde. Bij het plaats gehad hebbend vervoer werden nog een paar veewagens oud-systeem aangetroffen, welke eenigszins lager dan de nieuwe zijn, terwijl zich daarin twee ijzeren dwarsstan- gen bevinden, op zoodanige plaats, dat Australische paar den, het hoofd eenigszins oplichtende, daarmede in aanraking komen. Kleinere paarden ondervinden van deze stangen geen hinder. Omtrent de platte wagens valt nog op te merken, dat toepassing van koplading voor geschut, auto's e. d. zeer be- moeielijkt werd, doordien bij de wagens, welke een rem bezitten, deze is aangebracht aan één der korte zijden. Toch blijft koplading voor bovengenoemd materieel de meest gewenschte laadwijze en verdient de overweging, of de remmen mogelijk aan de lange zijden der wagens kunnen worden aangebracht voorzeker alle aanbeveling. Ove het rijtuigmaterieel vallen geen bijzonderheden te vermelden. Dank zij de uitbreiding, welke het materieel der S. S. in de laatste jaren heeft ondergaan, waarbij voor de 3e klas rijtuigen steeds één type werd genomen, konden bij het vervoer bijna uitsluitend rijtuigen van een zelfde soort worden gebezigd, n. 1. die, met 64 militaire zitplaatsen. 62

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1912 | | pagina 74