Slechts een paar kleinere types, 55 zitplaatsen, werden aan getroffen. Een uniform 3e klas - rijtuigtype heeft, vooral voor militair vervoer, een groot voordeel. Men behoeft dan niet van te voren na te gaan hoeveel personen de verschillende rijtuigen kunnen bevatten, maar kan dadelijk den troep in groepen van bepaalde sterkte verdeelen. Gelijk bekend, is het aantal militaire zitplaatsen op alle rij tuigen aangegeven middels daarop aangebrachte blauw - geëmail leerde plaatjes. Het aantal militaire zitplaatsen is ongeveer 1j5 minder, dan dat voor het gewone vervoer. Zoo hebben b. v. de rijtuigen met 64 militaire zitplaatsen 83 gewone plaatsen. Een onderscheid tusschen Europeesche en Inlandsche militairen is, begrijpelijker wijze, niet gemaakt, hoewel de eersten gemid deld wel iets meer ruimte zullen innemen dan de laatsten. Voor een langdurige reis in ons klimaat zou een vermin dering van het aantal militaire zitplaatsen wel wenschelijk zijn, maar in de eerste plaats moet rekening worden gehouden met het vervoer in oorlogstijd en dan is het noodig, vooral, omdat er reeds meerdere factoren zijn, die een snel vervoer van groote troepenmassa 's beperken, enkel spoor, berglijn- gedeelten - het rendement der rijtuigen tot zijn hoogst toe laatbaren graad op te voeren. In vredestijd, zoo ook bij deze manoeuvres, wordt veelal op wat meer ruimte per man gerekend, maar zulks maakt, zooals reeds gezegd, het verdeelen van den troep over de rijtuigen weer lastiger. Over het verloop van het troepenvervoer zij aangeteekend, dat, een paar kleine vertragingen van 1 0 a 15 minuten buiten be schouwing latende, slechts één belangrijke vertraging valt te ver melden, n.l. eene van 67 minuten op het traject Poerworedjo-Ma- langbong. Een trein die op 13 Sept. om 5 uur 20. op laatstge noemde plaats zou arriveer en, kwam eerst om 6 uur 27 min. n.m. aan, zoodat de troep in de duisternis het nabijgelegen bivak moest betrekken. Naar aanleiding van hetgeen gedurende het troepenvervoer werd gehoord of vernomen, wordt nog het volgende opgemerkt. 63

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1912 | | pagina 75