Op een der stations werd door een troepencommandant vermeend, dat de trein een minder geschikte opstellingsplaats had gekregen, waardoor het instappen van den troep—dit ge schiedde s'nachts —minder gemakkelijk was geworden. Het gold hier echter een gewone gemengde trein, waaraan een vrij lang militairgedeelte werd aangehaakt. Het gedeelte, dat de nor male formatie van den trein vormde, stond op de gewone plaats voor het perron, waardoor het militair gedeelte daarvan natuur lijk meer verwijderd was. Een dergelijke opstelling was, naar het voorkomt, ook de meest gewenschte. De particuliere reizi gers vonden de voor hen bestemde wagens op de normale plaats en behoefden dus door heen-en-weer-geloop het instappen der troepen niet te hinderen, terwijl, alvorens deze laatste op het emplacement te brengen, toch steeds moet worden nagegaan uit hoeveel wagens het militair treingedeelte bestaat, van welke soort deze zijn en waar ze zijn opgesteld. Ook de duur van den rit op enkele trajecten had naar som- miger meening wel wat verkort kunnen worden. Zooals reeds gezegd, is in het Indisch klimaat het reizen in een flink gevuld 3e klas-rijtuig niet bepaald een genoegen te noemen, waarbij echter dadelijk dient opgemerkt te worden, dat op het traject Mr. Cornelis—Rantja-èkèk van af Poerwakarta het bergklimaat zijn gunstigen invloed doet gevoelen. Het reeds genoemde traject werd door een militairen trein afgelegd in 9 uur 10 minuten. De sneltrein doet er nog geen 5 uur over. Nemen we echter een paar gemengde treinen ter ver gelijking, dan blijkt dat b.v. trein 36 genoemden afstand in 9 uur 11 min., en trein 38 in 9 uur 20 minuten aflegt. Aangezien voor het vervoer op het reeds genoemde traject in hoofdzaak van reeds bestaande facultatieve treinen werd gebruik gemaakt, viel er weinig te bekorten. Zeer zeker had een speciaal daarvoor ingelegde extra-trein het traject in b. v. 7 uur kunnen afleggen, maar het gebruik van gewone of facultatieve treinen verdient te allen tijde aanbeveling. Ook de laatste zijn in de dienstregeling opgenomen, worden in den drukken tijd gereden en zijn derhalve bij het personeel bekend. Het vervoer liefst zoo snel mogelijk, maar daarbij ook zooveel mogelijk zekerheid, dat de troep op het aangegeven tijdstip 64

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1912 | | pagina 76