12 wilden of niet, zich in het belang van de huisvesting en de voeding hunner troepen over eene groote ruimte uit te breiden. In dit geval konden zij het zonder gevaar doen, omdat de vijandelijke troepen, uit een paar duizend Kozakken bestaande, zich tot waarneming bepaalden en de bewegingen van het leger volstrekt niet stoorden. In geval van nood kon de Chhyöngchhyöngang eene verdedigingslijn vormen, welke door het detachement Asada lang genoeg vastgehouden kon worden. Bovendien moet hier gewezen worden op twee middelen, waardoor ook in den tegenwoordigen tijd de Japanners zich weten te vrijwaren voor onaangename verrassingen, voortvloeiende uit eene te groote uitbreiding, n. 1. hun kondschapsdienst en hun telegraaf-, c. q. telefoondienst. Met groote zorgvuldigheid wordt reeds in vredestijd de kondschapsdienst door geheime agenten voorbereid. Niet alleen tot het verzamelen van militaire gegevens, welke noodig zijn tot het vormen van een operatieplan, zijn zij werkzaam, maar ook leggen zij de grondslagen voor den kondschapsdienst in oorlogstijd. Ongetwijfeld heeft Kolonel Matsuishi in dit opzicht eene belangrijke rol gespeeld. Reeds Generaal Kuropatkin wees in zijne belangrijke order van 15 April 1904 op den goed goorganiseerden militairen telegraafdienst van Japan. Ook de groote legeroefeningen van den tegenwoordigen tijd geven ruimschoots gelegenheid om op te merken, hoe uitstekend deze gewichtige tak van dienst in het Japansche leger werkt. In de eerste dagen van April stond du's niets meer den opmarsch van het Eerste Japansche Leger naar de Yalu in den weg; na het gevecht bij Työngjyu op den 21 sten Maart week de vijand, uitsluitend uit cavalerie bestaande, op de Yalu terug en vertoonde niet de minste neiging de bewegingen der Japanners te storen; de Chhyöngchhyöngang en de Tainyöngang waren overbrugd en de drie divisiën waren ten zuiden van eerstge noemde rivier verzameld. Het kwam er alleen op aan te zorgen, (i) Als bijlage G opgenomen in No. 36 van het Orgaan der Indische Krijgskundige Vereeniging 1911

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1913 | | pagina 20