20 de voorraden en het oprichten van de magazijnen gedekt moesten worden; de 12de divisie kon toen ook niet verder dan Työngjyu vooruit gezonden worden, omdat tusschen Chhyanryönkoan en Työngjyu aan de kust wel voorraden gelost waren, maar de opvoer naar den marschweg en de inrichting van magazijnen aldaar nog niet afgeloopen waren. Echter kan de afzondering, waarin het detachement Asada aan de Yalu verkeerde tusschen den dag van aankomst zijner cavalerie, den 8sten April, en 15 April, toen de 12de divisie aankwam, niet op grond van dergelijke overwegingen onvermijdelijk genoemd worden. Wel was er in den omtrek van Antung en Wiju geen brug over de Yalu en waren dus hier aanvallende bewegingen van de Russen aan de overzijde uitgesloten, maar het bleef altijd mogelijk, dat zij hooger op ongemerkt de rivier overstaken om het detachement Asada aan te vallen. Maar de Russen waren óf zeer slecht betreffende de bewe gingen der Japanners ingelicht, óf zij misten den lust om van den moeilijken toestand, waarin hufine tegenpartij verkeerde, het juiste gebruik te maken. Met name geldt dit van de Russische cavalerie onder Generaal-Majoor Mischtschenko, die met hare 16 sotniën Kozakken wel wat meer had kunnen doen om den opmarsch der Japanners te vertragen. Hare eenige poging daartoe, welke aanleiding gaf tot het onbeteekenende gevecht bij Töyngjyu op 28 Maart, kan gerust buiten beschouwing gelaten worden. Om te kunnen beoordeelen, hoe het Eerste Legerde ontberingen en inspanning gedurende zijn marsch van de ontschepingsplaats naar de Yalu doorstaan heeft, zou men zijne ziekte- en sterfte cijfers gedurende die handeling moeten kennen. Ongelukkig zijn deze cijfers niet bekend, doch ongetwijfeld heeft de zeer eenvoudige levenswijze, waaraan zoowel de officieren als hunne ondergeschikten reeds in vredestijd gewend zijn, het mogelijk gemaakt, dat zij er minder onder geleden hebben dan bijv. Westersche troepen zouden hebben gedaan. Den 24sten April verschenen de gevechtsbatterijen van de zware artillerie, welke onder de bevelen van Generaal Kuroki gesteld werden, te Hoingpeukdong. Deze artillerie bestond uit

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1913 | | pagina 28