25 aangevoerd Het werk duurde den ganschen nacht en werd den volgenden nacht voortgezet. De Opperbevelhebber had intusschen de overtuiging gekregen, dat de hoofdmacht des vijands zich bevond benedenstrooms van de Aihe, zoodat eene poging om boven de Aihe de Yalu over te gaan, hoogstwaarschijnlijk geen ernstigen tegenstand ontmoeten zou. In verband daarmede besloot hij tot eene verschuiving van zijn troepen in noordoostelijke richting, zoodanig, dat de 12de divisie boven Yönmundong (2), de garde de rivier tusschen Yönmundong en den weg Wiju Feng- huangch'eng, m.i. van Kurito en Uenhoadong, en de 2de divisie haar beneden den hier bedoelden weg, m.i. van Keumtyöngdo, bewaken zou. Tegelijk stelde de Opperbevelhebber zich in ver binding met den commandant der scheepsmacht op de kust, welke bij den overtocht hulp beloofde door op de Beneden-Yalu te demonstreeren. Den 29sten werd Antung door deze vaartuigen beschoten (3). Zoo mogelijk, zouden de schepen de Yalu op- stoomen, om de landmacht rechtstreeks te ondersteunen. Verschillende berichten bevestigden den Opperbevelhebber den 28sten April, dat 's vijands hoofdmacht, 12 bataljons inf., 8 eskadrons, 16 stukken en 8 mitrailleurs stonden nabij Chiuliench'eng; bovendien zwakke afdeelingen van de drie wapens aan de Yalu, boven en beneden deze plaats. Antung zou daarentegen vrij sterk bezet zijn (4). Hij besloot derhalve de 12de divisie ergens bovenstrooms van Wiju over de Yalu te laten trekken, en op te marcheeren tegenover de vijandelijke stelling aan gene zijde der Aihe. In aansluiting met deze divisie zouden vervolgens ook de garde en de 2de divisie van oever verwisselen, om in hoofdzaak tegen de vijandelijke stelling in de nabijheid van Chiuliench'eng op te marcheeren. Waarschijnlijk omdat deze vervoerwijze stiller geschieden kan dan per voertuig. (2) Tegenover het noordoostelijke uiteinde van Kurito. (3) Het schijnt, dat het vervoer te water van materiëel naar Yongampho de Russen reeds aan eene poging tot het overtrekken van de Yalu in haar benedenloop heeft doen gelooven. (4) Volgens het Japansche Generale-Stafwerk zou Gen. Kuroki zelfs de nummers en de plaatsen van de verschillende korpsen geweten hebben.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1913 | | pagina 33