26 De hierboven bedoelde verschuiving van de 12de divisie naar het noordoosten had den 28sten plaats; in den loop van dien dag kwam hare hoofdmacht nabij Ihoadong. Het detachement Sasaki kwam den 29sten, te 8.30 n.m., te Paihoadong bij de divisie terug. Denzelfden dag sloot de garde op bij Wiju en de 2de divisie bij Syasandong, zwakke afdeelingen te Yongampho en te Nakuendong achterlatende. Niets werd verzuimd, om deze bewegingen ongezien door den vijand te doen plaats hebben. Terwijl de 12de divisie tegenover Kuloutzu de Yalu over trekken zou, zouden de garde en de 2de divisie den overtocht ten noorden van Wiju, over Kurito en Osyökto, uitvoeren. Daartoe zouden bruggen geslagen worden ten westen van Kurito, even boven de plaats, waar de rivier zich splitst; tus- schen Kurito en Osyökto en over den rivierarm onmiddellijk oost van Hosan. Gelukte dit, dan zouden de garde en de 2de divisie ieder langs een afzonderlijken weg den anderen oever kunnen bereiken. Echter bleek men niet genoeg materieel voor de eerstgenoemde brug te hebben, zoodat zij op den dag van den aanval niet gereed was. Dit was de oorzaak, dat de garde achter de 2de divisie moest overgaan. De overgang werd nu als volgt uitgevoerd 12de divisie. De 12de divisie had de opdracht tegenover Kuloutzu van oever te verwisselen en den 30sten zich vast te zetten in de lijn Hsinlinglukou hoogten 291 en 192 noord oost van Hosan, daarbij eene afzonderlijke afdeeling als brug- gewacht achterlatende. Ter uitvoering van deze opdracht ging omtrent den middag van den 29sten de 23ste brigade met 1 batterij en ^2 verband- plaatsafdeeling als eerste échelon tot dekking van den brug- gebouw in pontons en ter plaatse gevonden vaartuigen over de rivier, waarbij het 12de R. V. A. door zijn vuur medewerkte. De sterkte van de tegenpartij werd hier op 600 man inf. en cav. met 2 stukken geschat. Laat in den namiddag kon met den bruggebouw begonnen worden; te 3 u v. m. van den 30sten was de brug gereed en kon de overtocht van de overige troepen der divisie beginnen. Te 11 u v. m. was de overtocht geëindigd, zonder dat iets bijzonders voorgevallen was. In den avond

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1913 | | pagina 34