27 waren hare voorste troepen de haar aangewezen lijn zeer dicht genaderd en had zij links verbinding met de voorste troepen van de garde, die zich nabij Hosan vastgezet hadden. Garde. De garde had de opdracht ontvangen één regiment inf. 1 bat.) en hare cavalerie bij de algeineene reserve achter te laten. Met de overige troepen, uitgezonderd het R. V. A. G., zou zij den 30sten, te 8 u n. m., hare verzamelplaats ten oosten van Wiju verlaten, door Kurito marcheeren en over de brug ten noordoosten van de splitsing der rivier naar den rechter oever gaan. Met het aanbreken van den lsten Mei moest zij rechts verbinding hebben met de 12de divisie, ongeveer bij Litzuyüan, en zich met haar linkervleugel ter hoogte van Hosan bevinden. Het R. V. A. G. moest de 2de divisie volgen. Bij de uitvoering van deze opdracht stuitte de garde op eenige moeilijkheden, welke echter niet uitsluitend het gevolg van de maatregelen des vijands waren. Reeds den 28sten had de commandant van de garde eene compagnie ter verkenning naar Hosan gezonden, welke even wel in den avond van den 29sten voor vijandelijke overmacht naar den linkeroever de wijk nemen moest. Begrijpende, dat elke poging tot overtrekken van de rivier onmogelijk was, zoolang Hosan in het ongestoorde bezit van de Russen was, liet de Opperbevelhebber het R. V. A. G. in stelling komen met 1 afdeeling op Kurito en met de andere afdeeling bij Uenka- hoadong. Het 2de R. V. A. en de zware artillerie namen hare stellingen op Keumtyöngdo in en met het aanbreken van den dag stonden de batterijen tot vuren gereed. In den voormiddag van den 30sten April had nu een artilleriegevecht plaats, waarbij het R. V. A. G. hoofdzakelijk vuurde op de Russen op Hosan, wanneer deze zich bloot gaven. Het gevolg was, dat zij terug trokken. Zoodra de Japanners dit bemerkten, begon het eerste échelon, I/2de R. I. G., met hulp van het Ilde B. G., den over tocht (12.04 n. m.). Het bereikte den driesprong ten noorden van Hosan te 3 u n. m. en verkende tot Litzuyüan. Tegelijker tijd werd dadelijk door andere nagezonden afdeelingen een begin gemaakt met het verbeteren van de wegen en het maken van gevechtsdekkingen voor artillerie.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1913 | | pagina 35