28 Te 9.30 n. m. was de hoofdmacht op Kurito verzameld, waar zij vernam, dat de voor haar bestemde brug niet op tijd gereed kon zijn. Zij boog toen links af en ging achter de 2de divisie op Osyökto over, waar te 1 u v. m. van den lsten Mei de geheele divisie aankwam. Te 1.30 v. m. was de brug over den rivierarm oost van Hosan vrij, zoodat het hoofd der colonne den overtocht beginnen kon. Het 1ste R. I. G. doorwaadde den oostelijken zijarm van de Aihe ten zuidwesten van Litzuyüan, het 2de R. I. G. deed dit op ongeveer 800 M. noordwest van hoogte 87 (noordwest van Hosan) en het 3de R. I. G. zuidwest van Hosan. Te 5.50 v. m. kwam het R. V. A. G. in stelling achter de dekkingen, welke den vorigen avond gemaakt waren recht ten noorden van Hosan. 2de divisie. De 2de divisie had de opdracht ontvangen één regiment infanterie 1 bataljon) en de cavalerie ter beschikking van den Opperbevelhebber achter te laten en met de overige afdee- lingen van hare verzamelplaats ten noordoosten van Syasandong, waar zij den 30sten, 10 u v.m., gereed moest staan, over Kurito en Osyökto langs het zadel ten noorden van Hosan te mar- cheeren en zich te ontwikkelen, met haar rechtervleugel aan sluitende aan den linkervleugel van de garde en met haar linkervleugel bij den viersprong op 800 M. zuidwest van de uitmonding van den oostelijken zijarm der Aihe. Even na den middag, toen het geschutvuur zweeg en men niets meer van Russische troepen bij Hosan te vreezen had (30 April), begonnen de genietroepen te werken aan de brug tusschen Kurito en Osyökto. Te 7 u n. m. verliet de 2de divisie hare afwachtingsstelling bij Syasandong en kwam te 7.40 n. m. aan bij de brug tus schen Kurito en ^Osyökto, welke te 8.10 n. m. gereed was. De overtocht was te 10.50 n. m. afgeloopen. Te 9.04 n. m. bereikte het hoofd der colonne de brug onmiddellijk oost van Hosan. Daar de brug nog niet af was, marcheerde de divisie in de nabijheid op. Te 11.15 n. m. was het werk geëindigd en kon de overtocht beginnen. Tusschen 1 u en 4.05 v.m. (i) Er moet onderscheiden worden tusschen den heuvel Hosan en het dorp van denzelfden naam ten noorden van den heuvel gelegen. De heuvel is in vele Europeesche werken bekend als de Tijgerheuvel.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1913 | | pagina 36