29 (van den lsten Mei) bezette de divisie de haar aangewezen lijn. Het 2de R.V.A., dat zich op Keumtyöngdo bevond, kreeg last voorwaarts van stelling te veranderen, waartoe de 1ste comp./IIde B.G. vlotten van pontons en andere drijflichamen gemaakt had, om den rivierarm ten westen van Keumtyöngdo over te varen. Deze beweging, welke onder dekking van 11/30ste R.I. geschiedde, kostte echter zooveel tijd, dat bij het aanbreken van den dag van den lsten Mei slechts 1 afdeeling bij Chhyunggangdai in stelling stond; de andere afdeeling was toen nog, evenals de zware batterijen, op Keumtyöngdo. Algemeene reserve. De algemeene reserve, bestaande uit II en 111/4de R. I. G., I en Ill/30ste R.I., het R. C. G. en het 2de R.C., kwam den lsten Mei, 4 u v.m., aan op Kurito, even ten oosten van de brug tusschen dit eiland en Osyökto. Van het 30ste R. I. stond de 11de comp. te Yongampho. Ook waren zwakke onder deden van de hiergenoemde regimenten cavalerie bij de divisiën gebleven. Na bij het bovenstaande nog de mededeeling gevoegd te hebben, dat gedurende den nacht van 30 April op 1 Mei de 12de divisie opmarcheerde in de lijn hoogte west van Chailangtzü- kou hoogte west van Litzüyüan, kan vastgesteld worden, dat in den vroegen morgen van den lsten Mei, tusschen 4.45 en 5.30 v.m., het geheele Eerste Leger, zonder tegenstand ondervonden te hebben, tegenover de Russische stelling opge marcheerd was. De overtocht over de Yalu was feitelijk geëindigd en van een eigenlijk riviergevecht kon feitelijk geen sprake meer zijn, daar de Aihe op vele plaatsen doorwaadbaar was. Hoewel vele bijzonderheden nog niet bekend zijn, staat het vast, dat de opmarsch van het Japansche Eerste Leger door Korea, de bezetting van den linkeroever der Yalu, de overtocht en de opmarsch tegenover de vijandelijke stelling hebben plaats gehad volgens een wel overwogen, tot in bijzonderheden uit gewerkt plan, waarvan de hoofdtrekken na rijp beraad zijn vastgesteld. Er zijn schrijvers, die beweren, dat de geheele

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1913 | | pagina 37