30 operatie, althans in hoofzaak, reeds lang vóór het uitbreken van den oorlog, onder leiding van Generaal Meckel op de Hoogere Krijgsschool te Tokyo besproken was. Zonder verder op deze bewering te willen ingaan, kan als vaststaande worden aange nomen, dat de Japansche generale staf met groote zorg de opera tieplannen voor alle mogelijke oorlogsgevallen overweegt en daarna vaststelt en deze plannen krijgen daardoor eene bijzon dere waarde voor de werkelijkheid, omdat zij gegrond zijn op de talrijke berichten, verschaft door den kondschapsdienst in vredestijd. Aan dezen tak van oologsvoorbereiding wordt in Japan groote waarde gehecht. Mogelijke toekomstige operatie- tooneeien worden geregeld bezocht en afgereisd door geheime agenten en daarbij wordt niet verzuimd te zorgen, dat bij het uitbreken van een oorlog de kondschapsdienst zooveel mogelijk geregeld door blijft werken, zoodat de eenmaal vastgestelde operatieplannen behoorlijk worden bijgehouden en bijgewerkt, en gedurende den veldtocht de diensten der cavalerie op zeer gewenschte wijze worden aangevuld. De goede uitkomsten van den kondschapsdienst gedurende den oorlog tegen Rusland hebben natuurlijk ten gevolge gehad, dat men er tegenwoordig nog meer aandacht aan wijdt. De uitvoering van de beschreven operatie werd bevorderd doordat de Opperbevelhebber doorloopend goed van de bewe gingen der tegenpartij op de hoogte was en ondervond ove rigens alleen technische moeilijkheden. De Russen deden geen ernstige pogingen om de bewegingen der Japanners te belem meren het onbeduidende gevecht bij Työngjyu en latere patrouil legevechten kunnen bezwaarlijk als zoodanig gelden. Het ontbrak hun anders niet aan gelegenheid daartoe; de Japanners zeiven geven toe, dat bijv. Generaal Asada zich in de eerste dagen na zijne aankomst aan de Yalu zorgvuldig tot eenvoudige afweer bepaalde en alles vermeed, wat een actief optreden van de tegenpartij zou kunnen uitlokken. De desbetreffende uitlatingen van Hamilton, die zich gedurende den veldtocht in het hoofd kwartier van Generaal Kuroki bevond, zijn eveneens niet zonder beteekenis. (i). Sir Ian Hamilton, A Staff Officer's Scrap Book during the Russo- Japanese War, lste deel, biz. 84, 85 en 86.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1913 | | pagina 38