31 Maar de Russen lieten de Japanners, om zoo te zeggen, rustig hun gang gaan en zoo kon Kuroki in alle kalmte zijne operatiën uitvoeren, alsof het eene vredesmanoeuvre gold. Het is een bekend feit, dat de Japanners hunne plannen voortreffelijk weten voor te bereiden en uit te voeren, zoolang maar ruim daartoe de tijd gelaten wordt. Worden zij echter in de uitvoering door eene plotselinge gebeurtenis verrast, dan zijn zij meestal niet in staat met de noodige vlotheid het besluit te nemen, dat onder de veranderde omstandigheden het beste is; zij komen dan in een dergelijken toestand, dien men in Indië „bingoën" noemt, een verschijnsel, waarop reeds eerder gewe zen is. Uit het bovenstaande volgt wat een tegenstander der Japan ners in een mogelijken oolog o.a. in acht te nemen heeft, n.l. een kondschapsdienst, minstens even deugdelijk als die der Japanners en verder, nooit lijdelijk afwachten, doch er steeds op uit zijn door aanvallend optreden, waarvan de vorm en de wijze van uitvoering in elk bijzonder geval afzonderlijk bepaald worden, de Japansche legerleiding in de uitvoering van hare zorgvuldig uitgewerkte plannen zeer grondig te storen. Ten overvloede zij nog gewezen op twee andere verschijnselen, welke ook hier waargenomen worden, n.l. het gebruik van den nacht voor den opmarsch tot het gevecht en het slaan van bruggen, en de zwakke algemeene reserve. Wat het eerste betreft, reeds meermalen is gewezen op de zeer minutieuse en stelselmatige opleiding tot het uitvoeren van verschillende handelingen in de duisternis. Sedert hebben ook de nieuw verschenen reglementen den nadruk op het houden van nachtelijke oefeningen gelegd en nemen zij een groot deel van den oefeningstijd in beslag. Zwakke algemeene reserven worden ook thans nog meermalen waargenomen; in verslagen over de jaarlijksche Keizermanoeu- vres werd dit meer dan eens ter sprake gebracht. Klaarblijkelijk zit het verlangen, om van huis uit met overmachtige krachten op te treden, hierbij voor en neemt men daarbij het nadeel eener zwakke algemeene reserve in den koop mede. Wederom Verg. ook het verslag over 1 Nov. 1911—1 Febr. 1912, bijlage 1, blz. 3.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1913 | | pagina 39