3a tusschen den Telegraafberg en Ch'ingkou langs de noordzijde van den Tijgerheuvel heen ziende, alles waarnemen, wat in het noordelijke deel van Osyökto gebeurt; ook het zuidelijke gedeelte van Kurito is van deze toppen in te zien. Hieruit volgt, dat min stens op één van deze toppen een waarnemingspost met kijkers van groot vermogen had moeten staan, evenals de Japanners een dergelijken post te Wiju gevestigd hadden. Maar tevens blijkt ook hieruit, dat vele schrijvers eene te groote waarde aan den Tijgerheuvel hebben gehecht. Als vooruitgeschoven stelling had hij geen waarde, daar hij van de overzijde der Yalu onder concentrisch vuur genomen kon worden en de terugtocht van de bezetting in westelijke richting over geheel open terrein ongedekt zou moeten plaats hebben, tenzij het mogelijk was daarvoor den nacht te bestemmen. Zooals op blz. 27 mede gedeeld is, gelukte het de Japansche garde-artillerie op den 30sten April dan ook aan eene Russische afdeeling verder verblijf op de Hosan onmogelijk te maken. In elk geval had deze afdeeling de Japanners tot eene zekere krachtsontwikkeling gedwongen en daardoor hunne bewegingen vertraagd. Nog beter had men dit resultaat kunnen bereiken door vuur van een paar geheel gedekt, ergens bij Makou opgestelde batterijen, welke in verband met waarnemingsposten op een van de hier boven genoemde toppen konden werken. De afstand, ongeveer 6000 M., is voor modern veldgeschut niet te groot en de Russen hadden tijd genoeg om een en ander voor te bereiden (2). In de eerste dagen had voorts een waarnemingspost op den Tijgerheuvel, welke bijv. heliografisch verbonden was met den Opperbevelhebber, groote diensten kunnen bewijzen, omdat de omgeving van Wiju van hier wel, althans voor een groot gedeelte, kan waargenomen worden, hetgeen onmogelijk is van uit een punt aan de andere zijde der Aihe. Al was het dus ongetwijfeld de moeite waard eenige aandacht aan den Tijgerheuvel te wijden, hij kon bezwaarlijk een sperfort (O- Hoogte 353 komt overeen met hoogte 365 zuidoost van Ch'ingkou op de Japansche kaart; hoogte 365 komt overeen met een ongenoemden top op de Japansche kaart ten Westen van Paot'aitingtzu. (2) Het blijft hier in het midden, of de richtmiddelen der toenmalige Russische veldartillerie de indirecte richting toelieten. Extra bijlage No. 34. I. M. T. 3

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1913 | | pagina 41