32 wordt hier gewezen op den kondschapsdienst, waardoor de Opperbevelhebber zoodanig omtrent de tegenpartij onderricht is, dat de kans op onvoorziene voorvallen gedurende het gevecht en daarmede de noodzakelijkheid van eene sterkere algemeene reserve kleiner wordt. Aan de Yalu zal nog de overweging gegolden hebben, dat de uitslag van deze eerste ontmoeting met eene groote militaire mogendheid niet afhankelijk mocht zijn van een te geringen eersten inzet. II. Het gevechtsterrein. Het terrein, waar de Russen den aanval der Japanners afwacht ten, wordt in hoofdzaak juist voorgesteld door de kaarten, behoorende bij Heft 39/40 der „Kriegsgeschichtliche Einzelschrif- ten De beschrijving, welke het Duitsche werk van het terrein geeft, schijnt wel wat overdreven, ten minste wat het eigenlijke gevechtsveld ten westen van de Aihe betreft. Schrijver dezes heeft dat terrein doorloopen van Antung over Chiuliench'eng en den Telegraafberg (2) naar den top ten zuidoosten van Ch'ingkou en van daar door de laagten terug naar Chiuliench'eng en vervolgens de omgeving van Hamatang met de tusschen deze plaats en de Motaohe gelegen hoogte 192 bezocht, om van daar door het terrein in zuidelijke richting naar Antung terug te keeren. In vele opzichten deed de terreingesteldheid hem denken aan die van Zuid-Limburg; echter zijn de toppen hooger en de hellingen veelal steiler. Terwijl de Russische stelling bij Chiuliench'eng en op den Telegraafberg een vrij uitzicht over Keumtyöngdo tot aan de heuvels bij Wiju oplevert, belemmert de Tijgerheuvel het uitzicht op Kurito en het noordelijke deel van Osyökto. Daarentegen kan men, staande op een van de toppen 365 en 353 van de heuvelrij (1). Bij schrijvers bezoek aan het gechtsveld was het Japansche Gene rale Strafwerk nog niet uitgekomen. De bij dit werk behoorende kaarten geven dezelfde voorstelling van het terrein als de Duitsche kaart, welke klaarblijkelijk aan Russische bronnen ontleend is, de onbeduidende verschil len betreffen alleen den vorm der riviereilanden en een paar hoogtecijfers. (2). Op de Duitsche kaart; op de Japansche kaart voert deze heuvel geen naam

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1913 | | pagina 40